Hydrauliczna łuparka do drewna staje się coraz popularniejszym i chętnie stosowanym urządzeniem, które pozwala na efektywną obróbkę pni drewnianych z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wielu osobom ciężko jest samodzielnie używać siekiery, ponadto jest to niebezpieczne i prowadzić może do bardzo poważnych obrażeń. Umiejętne wykorzystanie łuparki do drewna gwarantuje szybką, sprawną oraz bezpieczną pracę przy drewnie.
W jaki sposób działa hydrauliczna łuparka?
Działanie takowej łuparki jest bardzo proste. Za pomocą silnika elektrycznego napędzana jest pompa hydrauliczna, która pod bardzo wysokim ciśnieniem przekazuje ciecz na tłok. Kawałek drewna spotyka się z odpowiednim mechanizmem tnącym, którym jest zaostrzony klin. Siła nacisku tłoka jest bardzo wysoka i odpowiada ciężarowi około 6.5 tony, co jest wynikiem wręcz niewyobrażalnym dla domowego urządzenia przeznaczonego do obróbki materiału. Łuparka do drewna składa się z silnika, pompy, tłoka, klina tnącego oraz stelaża. Cieczą przenoszącą nacisk jest olej hydrauliczny.
W łuparce do drewna bardzo ważna jest fachowa obsługa i zachowanie następujących zasad w trakcie pracy z jej wykorzystaniem. Chodzi o zabezpieczenie osobiste (okulary, rękawice, przyłbica, buty ochronne), sprawdzenie stanu technicznego urządzenia przed eksploatacją, otworzenie odpowietrznika układu hydraulicznego, oczyszczenie stanowiska z wiórów, sprawdzenie przewodów elektrycznych i olejowych, a także ustawienie dźwigni tłoka w pozycję startową.
Samodzielne przygotowanie łuparki – czy to możliwe?
Domowa łuparka do drewna jest bardzo prosta do przygotowania. Można w prosty sposób zmodyfikować cyrkularkę (piłę tarczkową) za pomocą przeniesienia napędu pasami transmisyjnymi do klina tnącego. Najłatwiej przygotować łuparkę do drewna z użyciem specjalnej spirali. Spirala wkręca się w drewno, a końcowy element spłaszczony pozwala na rozłupanie kawałka na dwa odpowiednio mniejsze. Nie jest potrzebna w tym miejscu prasa tłokowa, niemniej jednak należy odpowiednio zaostrzyć reżim bezpieczeństwa.
Czy warto wykorzystać taką łuparkę?
Naturalnie, że tak! Zastosowanie łuparki hydraulicznej jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę konieczność obrobienia dużych ilości drewna. Samodzielne zoptymalizowanie domowej piły tarczowej jest również dobrym pomysłem – zwłaszcza gdy pragnie się ograniczyć koszty oraz przestrzeń potrzebną do zagospodarowania dla potrzeb odrębnego urządzenia. Dzięki łuparce do drewna można oszczędzić wiele czasu, sił i pieniędzy. Czas zapomnieć o klasycznej siekierze!