Donice ogrodowe – jak dokonać wyboru?

0
1100

Donice ogrodowe mają funkcje zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Niestety ich wybór nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć można wiele tego typu akcesoriów. Niestety odpowiednie dobranie doniczki ma duże znaczenie, bowiem ma to wpływ zarówno na wzrost rośliny, jak i estetykę z otoczeniem. Jakie rodzaje doniczek ogrodowych możemy wyróżnić? Na jaki materiał doniczki warto się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie rodzaje doniczek ogrodowych możemy wyróżnić?

Donice ogrodowe możemy podzielić na kilka grup. Największą popularnością cieszą się egzemplarze z tworzywa sztucznego. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo atrakcyjna cena, łatwość konserwacji, jednocześnie duża dostępność zarówno kolorów, jak i kształtów. W plastikowych donicach ogrodowych w każdej chwili możemy zdecydować się na dorobienie otworów. Nie w sposób nie wspomnieć o małej wadze, dzięki czemu ich przenoszenie nie jest czymś problematycznym. Kolejnym rodzajem są donice drewniane. Są one w sposób szczególny zalecane, gdy w naszym ogrodzie znaleźć można wiele elementów z drewna. Dlaczego donice ogrodowe z drewna są godne uwagi? Materiał jest ekologiczny, jednocześnie nadaje naturalności otoczeniu. Pamiętajmy o tym, że drewno z reguły jest impregnowane, dlatego też jego wytrzymałość zwiększa się. Warto wspomnieć o donicach glinianych. Sprawdzą się dla roślin, które przepuszczają powietrze do korzeni. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się donice z technorratanu, które to posiadają różnorodne kształty i formy. W wielu przypadkach nie są to pełnoprawne donice, a ciekawie prezentujące się osłonki. Wcześniej wspomniany materiał wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na wszelkie czynniki atmosferyczne, a także na promieniowanie ultrafioletowe. Istnieją również donice ogrodowe szklane, metalowe, betonowe, gabinowe.

Na jaki materiał doniczki warto się zdecydować?

Pamiętajmy o tym, że wybierając donice ogrodowe należy kierować się nie tylko aspektem wizualnym, ale również tym praktycznym. Okazuje się, że kluczowe znaczenie dla doniczki ma właśnie materiał, a także jego jakość. Im więcej zainwestujemy, tym później będziemy zmuszeni do zakupu nowego egzemplarze. Pamiętajmy również o tym, aby wziąć pod uwagę, jakie rośliny będą znajdować się w donicach ogrodowych. Często materiał oraz gatunek determinują czy warto je trzymać na zewnątrz czy w pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here