Styl retro

Urządzanie mieszkań to bardzo rozbudowany temat. Obecnie do łask powraca nieco zapomniany styl retro, z którego popularnością zetknąć mógł się każdy z nas. Retro polega na „odświeżaniu” rozwiązań sprzed kilku dekad lub nawet starszych. Szczególnie często poszukujemy mebli i rozwiązań dekoracyjnych rodem z epoki PRL-u, za pomocą których pragniemy urządzić swoje cztery kąty. Jeśli również zastanawiasz się nad rozwiązaniami w stylu retro – poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą ci podjąć decyzję oraz dopełnić aranżacji swoje miejsca zamieszkania.  

Styl retro w twoim mieszkaniu? To proste – wystarczy kilka rozwiązań

Styl retro jest w znacznym stopniu uniwersalny. Zaliczane do niego rozwiązania pasują dobrze do aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych, rustykalnych oraz licznych innych. Wbrew pozorom, by wkomponować w nie elementy stylu retro, nie trzeba się specjalnie nagłowić; często wystarczy po prostu wybrać dobrze pasujący mebel – i po sprawie.

Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem stylu retro w swoim miejscu zamieszkania – wówczas warto pomyśleć przede wszystkim o zakupie odpowiednich mebli. To właśnie odpowiednio ustylizowane meble zawierają największy potencjał retro-aranżacyjny. Mowa przede wszystkim o meblach wykonanych z litego drewna, o naturalnych frontach i prostej konstrukcji.

Retro-meble do twojego mieszkania

Szczególnie warto rozważyć zakup komody z drewna. Komoda w stylu retro powinna być ustawiona na szczupłych, długich nóżkach, oraz zawierać kilka szuflad lub zamykanych półek. Warto zwłaszcza zainwestować w komody z litego drewna, o niezwykłych parametrach estetycznych oraz dużej trwałości.

Siedziska retro to również dobry pomysł. Do wyboru mamy przede wszystkim: fotele, kanapy oraz pufy. Dobrze, jeśli meble te będą pokryte materiałem o delikatnym odcieniu, pikowanym. Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję – drewniane nóżki oraz prosty stelaż to cechy charakterystyczne siedzisk w stylu retro.

Stoliki kawowe retro to kolejny ważny element wyposażenia. Warto wybierać stoliki niskie (w stylu ław), z pojedynczym lub podwójnym blatem, ustawione na skośnym nóżkach. Stoliki kawowe powinny być wykonane z drewna w ciemnych odcieniach.

Dodatki aranżacyjne w stylu retro

By uzyskać pożądany efekt aranżacyjny, warto zainwestować nie tylko w odpowiednie meble, ale również dodatki aranżacyjne. Pomocne będą zdjęcia oraz ramki na zdjęcia – szczególnie drewniane, w kolorze czerni lub szarego. Warto wybierać zdjęcia czarno-białe lub w tonacji sepii.

Polecamy również wyeksponować akcesoria kuchenne – takie jak porcelanowa zastawa, odważniki, wagi kuchenne, ubijaczka do masła lub inne. Szczególnie warto rozważyć możliwość wyeksponowania urządzeń starych, już nie używanym, ale za to – o dużym potencjale aranżacyjnym.

Oświetlenie w stylu retro to przede wszystkim lampki nocne oraz lampy stojące o dużych abażurach. W ich sąsiedztwie powinny znaleźć się paprotki – nieodłączny element każdego mieszkania w dobie PRL-u. Ponadto, warto ustawiać duże lustra o szerokiej lub rzeźbionej ramie – oczywiście, drewnianej.

Na ścianie natomiast warto powiesić reprodukcje plakatów propagandowych, społecznych, filmowych lub obwieszczeń partyjnych. Rozwiązania takie pozwalają uzyskać niezwykły klimat – retro w stylu „lekko ironicznym”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here