Kredyt hipoteczny – przyjaciel czy wróg?

0
1878

Kredyt hipoteczny jest kuszącą propozycją dla osób, które potrzebują dużej sumy pieniężnej na określony przez nich cel. Tym celem może być zakup mieszkania, wybudowanie domu, przeprowadzenie remontu i wiele innych. Kredyty te udzielane są przez banki dla tych klientów, którzy posiadają odpowiednio wysoki wkład własny. Co do udzielenia takiego kredytu można pisać naprawdę wiele, włączając w to niezbędne dokumenty, papiery, dowód osobisty itd, ale co w momencie, kiedy już posiadamy takowy kredyt?

Teoretycznie na myśl nie przychodzi nam nic poza pojawiającym się uśmiechem na twarzy, bo w końcu spełnimy swoje cele. Nigdzie w Polsce nie zarobimy takich sum w tak krótkim czasie, no może poza kilkoma wyjątkami, gdzie pracujemy na własną rękę, także w tym przypadku radość jest zupełnie uzasadniona. Niestety to dopiero początek problemu, ponieważ pieniądze dzisiaj są, a jutro ich nie ma. Wszystko zależy od wartości długu, jaki zaciągnęliśmy w zaufanym banku.

Kiedy weźmiemy pod lupę zakup mieszkania w centrum Warszawy z pięknym widokiem na miasto, to od razu wiemy, że bank zadłużył się sam w sobie, udzielając nam tak wysokiego kredytu. Zazwyczaj tak wysokie kwoty rozkładane są w ratach na co najmniej 26 lat, co niby też nie stanowi problemu, bo 26 lat to szmat czasu i w tym czasie zarobimy pewnie dwa razy więcej niż wysokość zaciągniętego kredytu, ale życie też płata figle, a praca nie jest niczym pewnym, zresztą jak wszystko w obecnych czasach. Ale nie zakładajmy najgorszego. Umówmy się, że nagle dostaliśmy zastrzyk pieniędzy. Powiedzmy, że wygraliśmy 100 tysięcy na loterii, jak to teraz wygląda? Czyżby wcześniejsza spłata hipoteki?

Pomysł wydaje się wspaniały, ale oczywiście istnieje tak zwany „drobny druczek”, określany mianem „haczyka”. Bank zarabia na odsetkach, dlatego zazwyczaj nie chce, abyśmy spłacali swój kredyt przed terminem. Spokojnie, nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego powołuję się na ustawę o kredycie hipotecznym z 23 marca 2017 roku, która mówi wprost, że jeśli mamy kredyt hipoteczny, możemy:

– w każdym momencie dokonać przedterminowej spłaty zobowiązania
– wystąpić z wnioskiem do banku o udzielenie informacji o opłatach związanych z szybszą spłatą kredytu hipotecznego
– odzyskać pieniądze za odsetki i inne koszty przypadające za okres, o który skrócono umowę przez przedterminowe spłacenie kredytu.

Jeśli zgromadziliśmy większą ilość gotówki i możemy pozwolić sobie na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, to mamy dwie opcje. Pierwsza z nich to nadpłata, czyli spłata kwoty wyższej niż wynika to z raty kredytu. Drugim sposobem jest przedterminowa spłata kredytu hipotecznego, jednak należy mieć na uwadze to, że ta czynność jest szczególnie narażona na konieczność uiszczenia dodatkowej prowizji.

Jakie korzyści niesie za sobą całkowita spłata kredytu hipotecznego?

Po pierwsze, obniżenie kosztów. Po drugie, poprawa zdolności kredytowej. Po trzecie, mieszkanie „na swoim” i po czwarte i chyba najważniejsze, znaczna poprawa komfortu psychicznego.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/dlaczego-tak-wazna-jest-mozliwosc-wczesniejszej-splaty-hipoteki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here