Urządzenie małej kuchni często jest bardzo trudne. Niewielka przestrzeń do dyspozycji zawęża możliwości, ale wcale nie oznacza, że korzystanie z takiej kuchni będzie mało komfortowe.

Korzystanie ze źle zaprojektowanej kuchni może być bardzo uciążliwe. Powinniśmy zatem dążyć do tego, aby łączyła ona w sobie ergonomię, funkcjonalność oraz estetykę. Jakie błędy popełniane są najczęściej przy aranżacji kuchni w bloku? Jak możemy się przed nimi ustrzec? Zapraszamy do sprawdzenia!

Nieodpowiednia przestrzeń do pracy

Zasadniczo, małe kuchnie nie dają nam takich możliwości jak te większe, ale nie oznacza to, że nie możemy w nich wygodnie gotować. Najważniejsze to stworzenie odpowiedniej przestrzeni do pracy.

W kuchni ważne jest rozmieszczenie trzech elementów – lodówki, zlewozmywaku oraz kuchenki. Powinny tworzyć tak zwany trójkąt roboczy, aby dostanie się do każdego z tych miejsc było łatwe i szybkie. Gdy aranżacja kuchni nam na to nie pozwala, możemy umieścić je w linii prostej, ale pamiętajmy o tym, aby oddzielić je blatami roboczymi.

Brak wystarczającej przestrzeni do przechowywania

Kolejny błąd to brak odpowiedniej przestrzeni do przechowywania produktów spożywczych, naczyń i innych przedmiotów.

Powinniśmy rozplanować kuchnię tak, aby zmieściło się w niej wszystko, a sięganie po konkretne przedmioty było wygodne, bez potrzeby ciągłego schylania się czy wchodzenia na krzesło.

Dobrym pomysłem są teraz dolne szafki z głębokimi szufladami zamiast zwykłych półek. W szafkach możemy zastosować też specjalne kosze czy karuzele, które ułatwiają przechowywanie.

Nieprzemyślane oświetlenie kuchenne

Następnym błędem jest brak właściwego oświetlenia kuchennego – powinno dawać jasne, skupione światło na blaty, ale również ogólne oświetlenie wnętrza.

Zatem małe kuchnie powinny mieć kilka źródeł światła, na przykład lampę sufitową oraz oświetlenie blatu, na przykład z użyciem taśm czy oczek ledowych.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy urządzić małą kuchnię, powinniśmy pamiętać o tych poradach – dzięki nimi korzystanie z pomieszczenia będzie jeszcze prostsze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here