Urządzając dom, bardzo ważną kwestią jest wybór ogrzewania. Musimy przeanalizować wiele parametrów, które wpływają na to, czy dany model faktycznie sprawdzi się w naszym pomieszczeniu. Czy będzie pasował pod kątem parametrów, mocy, jak i wyglądu? W tym artykule chciałbym przedstawić najpopularniejsze modele grzejników, tak abyś mógł dowiedzieć się, który będzie najlepiej odpowiadał twojemu wnętrzu.

Rozmiar grzejników

Wybierając grzejnik do naszego domu, ważną kwestią jest umiejscowienie go w przestrzeni. Musimy dokładnie wiedzieć, jakiej wielkości produktu szukamy, aby dobrze dopasować go do miejsca, w którym ma się znajdować. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów grzejników, jak i typów. Doskonałym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, takich jak łazienka będzie grzejnik łazienkowy, który dzięki swojemu kształtowi nie zajmie dużo miejsca, a przy okazji można go bez problemu używać jako wieszak na ręczniki. W przypadku kuchni idealnie sprawdzą się grzejniki mini, które dzięki swojemu małemu rozmiarowi, można zamontować pod oknem na ścianie, gdzie nie będą zajmowały zbędnej przestrzeni. Do salonu będą pasowały grzejniki płytowe lub wszelkiego rodzaju grzejniki dekoracyjne, które oprócz swojego głównego zastosowania, ciekawie i oryginalnie ozdobią pomieszczenie.

Kaloryfer – zasilany wodą czy elektryczny?

Grzejniki zasilane wodą kojarzą nam się z głębokim PRL-em, mieszkaniem z centralnym ogrzewaniem oraz topornymi, żeliwnymi konstrukcjami, które szpeciły wnętrze. Jednak, mimo nieestetycznego wyglądu bardzo dobrze ogrzewały pomieszczenia. Dzisiaj, większość produkowanych kaloryferów to grzejniki elektryczne. Jak jednak zastąpić stary i brzydki „kaloryfer”, nowoczesnym, nie tracąc przy tym energii cieplnej?

Sposób przekazywania ciepła

Grzejniki elektryczne możemy podzielić także na rodzaj oddawanego przez nie ciepła do ogrzania pomieszczenia. Wyróżnia się trzy rodzaje przekazywania ciepła: konwekcje, promieniowanie i radiacje.
Ta pierwsza działa na zasadzie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, podczas druga rozchodzi się bezpośrednio od grzejnika. Trzecia działa wykorzystując wszystkie zalety promieniowania cieplnego i naturalnej konwekcji, przez co emituje łagodne i otaczające całe wnętrze ciepło.

Większość grzejników dostępnych na rynku działa opierając się w znacznej mierze na konwencji. Jest to najtańsza alternatywa, jednak wraz z masą powietrza, wędruje także kurz, pyłki i roztocza.

Drugą alternatywą są grzejniki promieniujące, które wykorzystują w swej pracy efekt frontalnego emitowania termoelektrycznych fal cieplnych. Działa to na zasadzie promieniowania słonecznego lub ciepła wytwarzanego przez kominek. Promieniowanie rozprzestrzenia się w linii prostej, zapewniając niewielką amplitudę temperatur między podłogą a sufitem. Doskonale nagrzeją wysokie pomieszczenia.

Ostatnim, a zarazem najdroższym rodzajem grzejników, są radiacyjne. Jest to najmłodsza, najbardziej nowoczesna, ale i najdroższa technologia. Dzięki połączeniu konwekcji oraz promieniowania ogrzewają one pomieszczenie równie dobrze co standardowy wodny system centralnego ogrzewania. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, natychmiastowo reagują na najmniejsze zmiany w temperaturze. Reagują szybko i efektywnie by utrzymać stopnie Celsjusza.
Co więcej, większość z nich posiada czujniki ruchu, światła i otwartych okien, co jest sporym ułatwieniem dla osób, których nie ma często w domu.

Wygląd – grzejniki dekoracyjne

Doskonałym przykładem na to, że grzejnik nie musi psuć aranżacji wnętrza i jego wyglądu są grzejniki dekoracyjne, które charakteryzują się oryginalnym i stylowym wyglądem oraz wysokimi parametrami cieplnymi. Producenci grzejników coraz częściej sięgają do rozwiązań, które wyjątkowo udekorują pomieszczenie. Mamy więc do wyboru grzejniki płytowe, które sprawdzą się dla ludzi lubiących minimalizm i symetrię pomieszczeń, niezakłóconą zbędnymi dodatkami. Narożne lub mini – doskonale odnajdą swoje miejsce we wnętrzach o małym metrażu, wypełnią niezagospodarowany róg pomieszczenia lub spożytkują miejsce pod oknem. Grzejniki loftowe lub grzejniki żeliwne retro będą stanowiły ciekawy dodatek do wnętrz urządzonych w przestarzałym i staromodnym stylu. Kaloryfery szklane umożliwią ci wstawienie własnej grafiki lub zdjęcia, a rurowe doskonale sprawdzą się dla osób, które lubią innowacyjne rozwiązania.

Omówione wyżej grzejniki, to tylko niektóre z szerokiej gamy produktów grzewczych, które oferują nam czołowi producenci grzejników. Jak widać, nie jesteśmy już dłużej ograniczeni do nudnego i przestarzałego kaloryfera. Dysponując niewielkim nakładem finansowym, jesteśmy w stanie ciekawie i oryginalnie ogrzać nasze pomieszczenie, nie tracąc przy tym walorów cieplnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here