Róże to ozdobne kwitnące krzewy. Występują w wielu kolorach i odmianach, każdy ogrodnik znajdzie coś dla siebie. Najczęściej spotykanymi są róże czerwone, różowe oraz białe. Z kolei najpopularniejsze rodzaje to róże rabatowe i wielokwiatowe. Niestety zarówno te pierwsze jak i drugie stają się celem wielu szkodników i chorób.  Jak temu zapobiec lub zaradzić powstałym już szkodom?

Zapobieganie i leczenie chorób, które dotknęły krzew róży należy rozpocząć od rozpoznania rodzaju choroby i jej podłoża. Dlatego najpierw należy znaleźć przyczynę. Uszkodzenia powstają na skutek infekcji lub niewłaściwych warunków uprawy. W obydwu przypadkach zapobieganie ma zasadnicze znaczenie. Odpowiednie nawożenie nie tylko wzmocni roślinę w obronie przed szkodnikami, ale również sprawi, że będzie ona bardziej wybujała i obdarzona w dużych rozmiarów kwiatów. Biorąc pod uwagę przyczynę choroby możemy je podzielić na dwie grupy:

– choroby nieinfekcyjne –  obawiają się głównie czarnymi pędami. Zmiany tego typu świadczą o zbytnim przesuszeniu przez wiatr. Pojawiają się zwłaszcza wiosną. Inną przyczyna tego zjawiska może być twarde nieprzepuszczalne podłoże, które utrudnia korzeniom dostęp do wody. Taka sytuacja powstaje poprzez zamarznięcie gleby. Można temu zapobiec podsypując krzewy u podłoża kopczykiem z żyznej ziemi lub owijając je agrowłókniną. Jeśli jednak doszło już do uszkodzeń to sczerniałą część należy wyciąć a rany po cięciu zabezpieczyć opryskiem  zapobiegającym przedostaniu się do niej czynników wywołujących chorobotwórczych. Innym objawem choroby nieinfekcyjnej jest zmieniona barwa liści. Zazwyczaj jest to spowodowane glebą ubogą w azot, fosfor lub potas. Wtedy liście przybierają odpowiednio barwę jasną,  purpurową lub czerwono- brązową.  Chorobom tym można bardzo łatwo zapobiec, stosując odpowiedni specjalnie przeznaczony do róż nawóz. Produkt ten uzupełni niedobory wszystkich niezbędnych tym roślinom składników;

– choroby infekcyjne – wywoływane przez grzyby. Do najczęściej występujących chorób atakujących róże zalicza się rdzę róży, mączniaka prawdziwego, czarną plamistość oraz szarą pleśń. Rdza charakteryzuje się pojawianiem drobnych, żółtych i wypukłych plamek, podobnych do zwykłej rdzy. Zmiany występują na odwrotnej stronie liści oraz na pędach. Chore liście schną  a następnie opadają. W celu zapobiegania tej chorobie należy nawozić roślinę nawozem bogatym w azot. Drugim rodzajem choroby atakującej róże jest mączniak prawdziwy. Charakteryzuje się on pojawieniem na wierzchniej warstwie liści białego nalotu. Podobną do niego odmianą mączniaka jest mączniak rzekomy, z tym, że w jego przypadku nalot pojawia się od spodu liści. Mączniak prawdziwy nie jest zbyt szkodliwy, powoduje jedynie zmianę w wyglądzie rośliny. Jego pojawieniu można zapobiec pryskając stosując opryski. Zabieg ten wykonuje się odpowiednio wcześnie, bo na początku maja.  Kolejnym rodzajem infekcji, która może zaatakować różany krzew jest czarna plamistość. Podobnie jak poprzednie zakażenia grzybicze ta również atakuje liście. Zmiany widoczne są już na wiosnę. Występują w postaci ciemno-brązowych plamek na powierzchni liści. Na spodniej ich części widoczne są skupiska zarodników grzyba. Zaatakowane liście bardzo szybko opadają. Ostatnią z najczęściej spotykanych chorób grzybiczych jest szara pleśń. Jej powstawaniu sprzyja zbyt duża wilgotność powietrza. Pojawiają się wówczas białe wodniste plamy na płatkach. Zmiany te szybko powiększają się powodując obumarcie całego kwiatu. Jej zwalczanie polega na wycinaniu zarażonych części oraz pryskanie.

Należy pamiętać, że występowanie chorób jest związane z wieloma czynnikami. Wyeliminowanie wszystkich przyczyn ich powstawania nie zawsze jest możliwe. Pojawianie się chorób grzybowych w dużej mierze związane jest z warunkami atmosferycznymi, na które nikt nie ma wpływu. Mokre i wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi wszystkich grzybów i bakterii. Podatność na choroby uzależnione jest również od odmiany róż. Niektóre z nich są bowiem bardziej wrażliwe. Ten aspekt należy wziąć pod uwagę na etapie kupowania sadzonek.

Po więcej informacji na temat sposobów radzenia sobie z chorobami i pielęgnacją róż zapraszamy na Target.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here