Czy płyty warstwowe nadają się do budowy garażu

Płyty warstwowe to jedno z chętniej wybieranych tworzyw, z którego można wybudować trwały i szczelny garaż. Ich zaletami są zarówno atrakcyjna cena, jak i świetne właściwości. Tak wykonane garaże pod wieloma względami przewyższają te wykonane np. z blachy.

Garaż z płyt warstwowych ‒ czy warto go postawić?

Płyty warstwowe są świetnym, niedrogim i trwałym materiałem budowlanym. Idealnie spisują się zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Osoby prywatne często używają ich do produkcji niedrogich i solidnych garaży, w których mogą przechowywać nie tylko auta, ale i różne narzędzia ogrodowe, rowery i inny sprzęt. Tak wykonany garaż przewyższa pod wieloma względami popularne garaże blaszane. Przede wszystkim znacznie lepiej chroni przed niską temperaturą i dobrze radzi sobie nawet podczas siarczystych mrozów.

Zanim postawimy garaż z tego typu płyty, należy ustalić, jakiej grubości płytę potrzebujemy. Tu możliwości jest sporo. Osoby, którym zależy, by rzeczy znajdujące się w garażu były całkowicie  odizolowane od niskiej temperatury, często decydują się na zakup płyt o grubości ponad 100 mm. Jednak gdy nie mamy aż takich wymagań, to w zupełności wystarczy kupić płyty o grubości 50 lub 80 mm. Co więcej, gdy nie spodziewamy się mrozów, warto rozważyć zakup nawet nieco cieńszej płyty np. 40 mm. Grube płyty mają jednak lepsze właściwości izolacyjne. Ich zakup jest wskazany, gdy np. w garażu będziemy przebywać na co dzień, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W ten sposób stworzymy sobie komfortowe miejsce do pracy, a znajdujące się w środku przedmioty nie przemarzną.

Jak powstają konstrukcję z płyt warstwowych?

Zanim płyty trafią na posesję, wcześniej stawiany jest stalowy szkielet garażu, hali, czy innego pomieszczenia gospodarczego. Firma dostarczająca płyty zazwyczaj zdejmuje z nich folię ochronną wcześniej. Wynika to z ogólnie przyjętej zasady, by nie ściągać folii, gdyż płyta zostanie już umieszczona w konstrukcji. Następnie należy zająć się uszczelnianiem konstrukcji np. taśmą PES. Przykleja się ją w miejscach, w których będzie stykać się z okładziną wewnętrzną płyt. Po tym etapie można przystąpić już do samego montażu, do którego potrzebne będą łączniki. Wykonanie zadania warto zlecić profesjonalnej firmie, gdyż będzie to gwarancją, że wszystkie z czynności zostaną wykonane starannie, szybko i przy użyciu profesjonalnych narzędzi.

Podczas wznoszenia konstrukcji z takich płyt, ważnym etapem jest montaż stolarki drzwiowej i okiennej. Tu również warto pamiętać, by korzystać z usług profesjonalistów, gdyż będzie to gwarancją, że w trakcie prac nie pojawią się nieoczekiwane wydatki.

Czy konstrukcje z płyt warstwowych wymagają zezwolenia?

Jedną z większych zalet garaży wykonanych w ten sposób jest to, że nie trzeba mieć specjalnych zezwoleń na ich budowę. Niemniej jednak należy pamiętać, że kluczową rolę odgrywa rozmiar garażu. Zapisy Prawa budowlanego umożliwiają budowę bez zezwolenia konstrukcji, której powierzchnia nie przekracza 35 m2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here