Jak zapewnić sobie nieprzerwane dostawy prądu

Polska sieć elektroenergetyczna z roku na rok jest coraz lepsza, jednak wciąż w pewnych rejonach zdarzają się częste awarie. Dotyczy to głównie obszarów wiejskich i podmiejskich, na które w ostatnich czasach ludzie chętnie przeprowadzają się z centrów miast. Natomiast z uwagi na tanią ziemię miejsca te są też chętnie wybierane przez firmy i przedsiębiorstwa. Nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej jest wtedy kwestią absolutnie niezbędną. Sprawdzamy jak można sobie go zapewnić, stosując w tym celu agregaty prądotwórcze.

Do użytku domowego

Dom jednorodzinny, wokół którego nie istnieje gospodarstwo rolne, najczęściej zadowoli się zaledwie kilkoma kilowatami mocy. Wystarczy prąd jednofazowy o napięciu 230 V, by uruchomić wszystkie odbiorniki. Tutaj dobrym wyjściem będzie niewielki agregat przenośny, który można bez problemu ustawić w piwnicy lub w szopie na podwórzu. Po odpowiednim podłączeniu i wykorzystaniu specjalnych przekaźników, jego silnik uruchomi się automatycznie w razie braku prądu.

W przypadku gospodarstw rolnych będziemy natomiast potrzebowali czegoś mocniejszego. Tutaj pobór energii często zawiera się w przedziale od 5 do 20 kilowatów, konieczna jest więc instalacja trójfazowa. Gwarantuje ona napięcia zarówno 230 V jak i 400 V, czyli tak zwaną siłę. W takiej sytuacji sprawdzi się stacjonarmy, zainstalowany w jednym miejscu bez możliwości przemieszczania. Sprzęt taki również posiada podzespoły zapewniające automatyczny start i podtrzymanie napięcia, w razie zaniku prądu z sieci.

Dla firm i przedsiębiorstw

Na wsiach i na obszarach podmiejskich jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy spożywcze, markety samoobsługowe, a także bazy dużych firm czy nawet fabryki. Tutaj nieustanny dostęp do prądu jest nieodzowny, inaczej przedsiębiorstwa regularnie ponosiłyby olbrzymie straty. Jednak z drugiej strony pobór mocy przez obiekty przemysłowe potrafi wynieść w szczycie nawet 100 kW i więcej, czy istnieje więc możliwość zapewnienia im stałego i nieprzerwanego zasilania z wykorzystaniem agregatu?

Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe. W dzisiejszych czasach bez żadnego problemu można kupić generator, którego moc osiągnie wspomniane 100 kW, a nawet je przekroczy. Przykładowe produkty tego typu można zobaczyć między innymi na poniższej stronie: https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze_Stacjonarne-162.html. Żeby wyobrazić sobie jak ogromna jest to moc, wystarczy powiedzieć że z takiego agregatu można zasilić nawet kilkanaście domów jednorodzinnych jednocześnie.

W obecnych czasach, gdy praktycznie wszystko działa na prąd, jego nieprzerwane dostawy są nieodzowne. Ma to zastosowanie zarówno do domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych, jak i sklepów czy obiektów przemysłowych. Słaba sieć elektroenergetyczna mogłaby więc przyczynić się do znacznej stagnacji gospodarczej danego rejonu, jednak dzięki agregatom wcale nie musi tak być. Dają one pełną niezależność energetyczną, bez problemu potrafią poradzić sobie nawet z obciążeniami rzędu stu kilowatów mocy ciągłej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here