Remonty starych domów - kolejność prac

Odnawianie starego domu jest procesem trudnym i kosztownym. Często do wymiany jest wiele instalacji, dom wymaga ocieplenia, czasami skucia starych tynków i położenia nowych. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest poradzić się specjalisty, który oceni, które prace są niezbędne, a które mogą poczekać i nie wpłyną na stan domu. Najważniejsze jest stworzenie kosztorysu, który uwzględni nie tylko materiały, ale również pracę fachowców. Koszty będą niższe, jeśli sami będziemy wykonywać remont, prace mogą jednak przedłużać się w czasie.

Co najczęściej wymienia się w starych domach?

W starych domach kłopotem może być instalacja elektryczna, zwykle jest ona miedziana. Może być pozbawiona izolacji i mieć skłonność do awarii. Wymiana instalacji elektrycznej w całym domu powinna być pierwszym krokiem, który uczynimy, dopiero później możemy planować obniżenie sufitów, kładzenie tynków. Korzystając z maszyn budowlanych potrzebujemy sprawnej elektryki, aby nie narażać instalacji na zwarcia. Z tego właśnie powodu remont domu zaczynamy więc od instalacji elektrycznej.

Remonty domów wiekowych są trudne, ale jeśli zostaną przeprowadzone z sercem oraz ze szczegółową precyzją to możemy uzyskać przytulny i piękny domek. Bardzo ważna jest ocena murów oraz izolacji poziomej. Do określenia izolacji przyda się kamera termowizyjna, dodatkowo pokaże ona nam mostki termiczne. Są to miejsca, przez które ucieka ciepłe powietrze i może dojść do wychłodzenia murów. To niebezpieczne, obecność mostków może spowodować wychładzanie ścian i skraplanie pary wodnej na ścianie. Wilgotne ściany są chętnie zasiedlane przez grzyby. Stare domy nie lubią płyt gipsowych, zwłaszcza na ścianach, które nieocieplonych i zimnych. Przed rozpoczęciem prac remontowych dobrze jest sprawdzić wilgotność ścian, jeśli na mokrej ścianie położymy nowe tynki – to w szybkim czasie zaczną się problemy z wilgotnością. Najlepszym wyjściem jest wysuszenie ściany za pomocą specjalnych osuszaczy, które możemy wypożyczyć w sklepach ze sprzętem budowlanym. Osuszacz wyciąga wilgotność z pomieszczeń, osuszone ściany możemy przygotować do tynkowania. Przed tą czynnością sprawdzamy stan cegieł, bo zdarza się, że niektóre z nich muszą zostać wymienione. Warto sprawdzić stan więźby, dobrym pomysłem jest zastosowanie izolacji na poddaszu lub na strychu, idealnie do tego nadaje się wełna mineralna.

Stare domy często nie mają odpowiednich fundamentów, dlatego musimy dokładnie zbadać podłogę w domu. Zdarza się, że podłoga może być nie mieć właściwej izolacji oraz wylewki. Musimy ją wykonać, aby ciepło z pomieszczeń nie uciekło przez podłoże. Najlepiej ocieplić podłogę za pomocą styropianu, pod ociepleniem powinna być folia, która nie będzie dopuszczać do przechodzenia wody. Dobrym rozwiązaniem jest założenie ogrzewania podłogowego, dzięki temu temperatura będzie wyrównana, a podłoga chroniona przed wilgocią i zagrzybieniem. Nie we wszystkich budynkach da się jednak założyć taką instalację. Na podłogę możemy położyć podłogę drewnianą albo panele. Płytki są też dobrym rozwiązaniem, jeśli nasza podłoga nie została właściwie odizolowana od podłoża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here