Granit w nowoczesnym budownictwie

0
1412

Od tysięcy lat granit jest wykorzystywany w budownictwie. Stanowi jeden z najlepszych i najtrwalszych materiałów, a jego charakterystyczny wygląd sprawia, że wnętrza nabierają bardzo szlachetnego charakteru. Sam granit powstaje w procesie powolnego zastygania magmy wulkanicznej w głębokich warstwach skorupy ziemi. Należy więc do skał głębinowych, magmowych i kwaśnych. Poza tym granit to budulec płyt kontynentalnych – czyli skalistych gór i masywów. W Polsce występuje przede wszystkim na Dolnym Śląsku i w Tatrach. Płyty granitowe to jeden z chętniej wykorzystywany budulców w konstrukcjach różnego typu. Zobacz, jak można je wykorzystać.

Zalety granitu

Płyty granitowe występują w wielu atrakcyjnych kolorach i dzięki temu rewelacyjnie wpisują się w nowoczesne aranżacje wnętrz mieszkalnych, użytkowych czy też sakralnych. Sam materiał jest twardy i odporny na ścieranie. Korzystają z niego również artyści i pomniki, rzeźby czy nagrobki z granitu stają się ważnym elementem nie tylko sakralnych przestrzeni. Poza tym materiał jest także wykorzystywany przy budowie nawierzchni dróg i chodników, fundamentów, wzmacnianiu brzegów rzek. W nowoczesnych aranżacjach poza twardością materiału docenia się jego walory estetyczne. Dlatego właśnie płyty granitowe to popularny materiał wykończeniowy, który pojawia się w formie parapetów, blatów, wykończenia ścian czy podłóg. Grubość może wynosić od jednego do nawet dwudziestu centymetrów, a to daje duże możliwości aranżacyjne.

Moda na granitowe

Obecnie płyty granitowe są bardziej popularne niż marmur. Rewelacyjnie sprawdzają się zarówno na zewnątrz ze względu na odporność na zanieczyszczenia i zmienne warunki atmosferyczne, jak i wewnątrz. Poza tym granit poddaje się obróbce i ma wysoką wytrzymałość. Wymaga jednak specjalistycznej pielęgnacji, która polega na użyciu specjalnych impregnatów, które będą zabezpieczać przed działaniem kwasów, tłuszczów, wody oraz innych środków chemicznych.

Płyty granitowe najczęściej pojawiają się w kuchni i łazience. To rewelacyjny element wykończeniowy, który skutecznie wypiera z rynku płytki z materiałów sztucznych. Sam granit ma doskonałą spoistość i niską nasiąkliwość. Jest także odporny na uszkodzenia i oczywiście jest niezwykle elegancki. Dlatego właśnie jest wybierany do domów i mieszkań, króluje w przestrzeniach hotelowych i biznesowych. Zarówno jego ponadczasowy charakter, jak i trwałość dają gwarancję, że będzie służyć użytkownikom przez długie lata. Same płyty granitowe zwane slabami świetnie się będą prezentować na posadzkach szczególnie w wersji polerowanej. Ten rodzaj pojawia się także na ścianach, schodach, blatach kuchennych, a nawet występuje jako kamienie, które służą do pieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here