lampa sypialnia

W sypialni odpoczywamy, śpimy i spędzamy błogo czas w wolne od pracy dni. Szczególnie jesienną i zimową porą wielu z nas uwielbia zaszyć się z kubkiem ulubionego napoju w łóżku. Jeśli również należycie do osób, które cenią sobie weekendowe leniuchowanie, powinniście koniecznie zadbać o odpowiednie oświetlenie sypialni. Dzięki temu stanie się ona jeszcze przytulniejsza i wygodniejsza w codziennym użytkowaniu. Jakie lampy powinny się znaleźć w każdej sypialni, żeby była wygodna oraz w pełni funkcjonalna? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie sypialni – do czego go potrzebujemy?

Sypialnia stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jest również jednym z najbardziej prywatnych miejsc, w którym możemy spokojnie odpoczywać. Najczęściej spełnia funkcję typowo rekreacyjno-wypoczynkową, co wymusza zastosowanie w niej konkretnych typów lamp.

Potrzebujemy oczywiście lampy głównej, która zapewnia swobodę przemieszczania się o każdej porze dnia i nocy, a także oprawy uzupełniające, w tym oczywiście praktyczne lampki nocne, przydatne do budowania nastroju lub przyjemnego zatonięcia w fabule ulubionej książki tuż przed snem.

Jakie źródła światła powinno się montować w sypialniach?

Skoro sypialnia służy do relaksu, musimy w niej zastosować nie tylko odpowiednie oprawy, ale także konkretne źródła światła. Czym powinny się one wyróżniać?

Źródła światła, montowane w pomieszczeniach służących do wypoczynku, powinny mieć odpowiednią temperaturę barwową. Jest to parametr określający, jak ciepłe jest światło. Temperaturę barwową podaje się w Kelwinach. Jaka powinna być jej wartość w sypialni? Uznaje się, że do przestrzeni wypoczynkowych warto wybierać źródła światła mające poniżej 3300 K, czyli dające światło ciepło białe.

Dlaczego to tak ważne? Temperatura barwowa ma zasadniczy wpływ na ludzkie samopoczucie. Światło zimne mobilizuje do działania, zwiększa zasoby energii i koncentrację. Ciepłe natomiast sprzyja wyciszeniu oraz wspiera produkcję melatoniny w organizmie, dzięki czemu można się łatwiej zrelaksować lub przygotować do wieczornego wypoczynku.

Drugą ważną kwestią jest natężenie światła w sypialni. Nie musi być ono tak wysokie, jak choćby w gabinecie lub kuchni. Lampy główne mogą mieć łącznie ok. 100 luksów. Nieco więcej powinny dawać źródła światła w lampkach nocnych (ok. 300-400 luksów), aby zagwarantować bezpieczne dla wzroku i komfortowe czytanie.

Najpopularniejsze rodzaje lamp do sypialni

Przejdźmy teraz do przeglądu najpopularniejszych typów opraw do sypialni. Jako oświetlenie główne sprawdzają się przede wszystkim lampy sufitowe, które znajdują się w ofercie sklepu https://azzardo.com.pl/. Mogą to być plafony lub gęsto rozmieszczone oczka wpustowe. Dają wystarczająco światła do bezpiecznego przemieszczania i wykonywania mniej precyzyjnych czynności, a przy tym nie zajmują zbyt wiele miejsca, co może mieć wielkie znaczenie zwłaszcza w mniejszych sypialniach.

W dużych i przestronnych pomieszczeniach wiele osób decyduje się na zamontowanie okazałego, dekoracyjnego żyrandola. To jeden z najpopularniejszych trendów tego sezonu.

Oprócz lampy głównej w sypialniach często pojawiają się oprawy boczne. Mogą to być choćby praktyczne kinkiety. Dzięki nim zyskuje się nieco więcej światła lub tworzy przyjemny nastrój w sypialni wieczorową porą.

Lampki nocne – co warto o nich wiedzieć?

Szczególnym typem produktów oświetleniowych do sypialni są lampki nocne. Można ich używać do czytania lub jako dodatkowe źródło światła, przydatne zwłaszcza w nocy, gdy chce się bezpiecznie przemieszczać, bez konieczności włączania głównej lampy.

Najczęściej montuje się je symetrycznie, po obu stronach łóżka. Ich wielkość i forma zależą od dostępnej przestrzeni, stylu i upodobań użytkowników.

Najczęściej w tej roli wykorzystuje się praktyczne lampki stołowe, ustawiane na niewielkich szafkach przy łóżku. Zdarzają się jednak sypianie, w których zamiast tego typu produktów montuje się kinkiety, przytwierdzone do ściany u wezgłowia lub wręcz modele wiszące. Tego typu rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w mniejszych sypialniach, w których pragnie się zaoszczędzić nieco miejsca.

Idealne oświetlenie sypialni – szansa na przyjemny wypoczynek

Nie ma chyba drugiej, domowej instalacji, która miałaby tak wielki wpływ na jakość wypoczynku i komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Warto zatem zadbać o to, żeby precyzyjnie dobrać wszystkie lampy do sypialni.

Niech optymalnie realizują powierzone im zadania, a przy tym budują solidny i spójny system oświetleniowy, spełniający wszystkie oczekiwania użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here