Wybieramy donice do ogrodów, na balkony i tarasy

Gdy wybieramy donice w sklepie, zwracamy uwagę głównie na kwestie wizualne. Są one ważne, ale nie mogą być jedynym kryterium, a tym bardziej stawianym na pierwszym miejscu. Dopasowanie do aranżacji, jej spójność powinny nas interesować, ale równie ważne są kształty, rozmiary oraz rodzaje donic.

Na rynku znajdujemy różnego typu doniczki. Które z nich warto wybrać do ogrodu, a które lepiej sprawdzą się na tarasie i balkonie? Sprawdźmy!

Miejsce ekspozycji

W domu możemy sobie pozwolić praktycznie na każdy rodzaj doniczki. Chodzi głównie o to, by pasowała ona wymiarami do parapetu lub innej powierzchni, na której będzie ustawiona. Donica rozmiarami musi być dopasowana do rośliny, która będzie w niej hodowana. Nie bez znaczenia pozostaje kształt. Nie mamy na myśli tylko estetyki, ale i fakt, że np. kaktusy wolą doniczki okrągłe, zaś zioła czy pelargonie dobrze się rozwijają w donicach okrągłych.

Miejsce ekspozycji ma największe znaczenie, jeśli doniczki zostają wystawione na działanie czynników zewnętrznych. W ogrodzie przyjdzie im się mierzyć z wilgocią i promieniami UV. Na tarasie lub balkonie będzie podobnie, choć łatwiej zadecydować o miejscu ustawienia, aby nieco ograniczyć, np. promieniowanie słoneczne.

W zależności od tego, gdzie zagości kolorowy kwiat, zioła czy krzew, uwagę trzeba zwrócić na materiał, z jakiego wykonane są donice. Duży wybór posiada sklep https://bazkar.pl/. Można w nim znaleźć wykonania z tworzyw sztucznych, które są najbardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, uszkodzeniach mechaniczne, a przy tym łatwe w pielęgnacji.

Właściwości donic, w zależności od wykonania

Wspomniane donice z tworzyw sztucznych są najbardziej trwałe i najmniej wymagające w czyszczeniu. Radzą sobie z działaniem warunków zewnętrznych, w tym czynników atmosferycznych. Ponadto wybór jest na tyle duży, że estetyką można je dopasować do dowolnej aranżacji zielonej przestrzeni bądź stylistyki balkonu i tarasu.

Produkty ceramiczne są kruche i ciężkie, za to bardzo stabilne. Ponadto ceramiczna donica może być ustawiona w ogrodzie, ponieważ chroni ziemię zarówno przed przemarznięciem, jak i nadmiernym jej nagrzaniem.

Do stabilnych i efektownych wizualnie donic należą te wykonane z naturalnego drewna. Jeśli wybieramy gatunek egzotyczny, nie musimy się martwić o narażenie na czynniki atmosferyczne. W przypadku innych drewien nie można zapominać o impregnacji, aby wilgoć nie zniszczyła doniczki. Atutem drewnianych doniczek jest także fakt, że pozwalają one oddychać roślinom.

Betonowe donice cechuje przede wszystkim ciekawa estetyka, duża stabilność i odporność na wilgoć. W ogrodach sprawdzają się najlepiej. Za to metalowe wykonania są drogie, ale lekkie, trwałe i niestraszne im uszkodzenia mechaniczne. Dobrze poradzą sobie zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie lub balkonie.

Wykonanie, rozmiar, kształt i estetyka. W tej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na poszczególne kwestie. Dzięki temu znajdziemy produkty, które spełnią nasze oczekiwania, ale i będą swoistym wspomaganiem w rozwoju roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here