Agregaty prądu – co warto o nich wiedzieć? Sprawdzamy!

Agregat prądu to urządzenie, które samodzielnie wytwarza energię elektryczną i jest w stanie zasilić nią inne odbiorniki. Sprawdza się o więc w miejscach gdzie nie ma żadnego dostępu do sieci energetycznej lub w firmach, czy gospodarstwach domowych narażonych na przerwy w dostawach prądu.

Agregaty prądu, a odbiorniki

Niewątpliwie agregat prądu to urządzenie, którego zakup powinni rozważać właściciele małych firm, dużych przedsiębiorstw, a także zarządcy instytucji państwowych i osoby prywatne. Wszystko przez to, że w każdym z tych miejsc przerwy w dostawie prądu potrafią wprowadzić chaos. Wyłączenie maszyn na linii produkcyjne, sprzętu medycznego, czy też komputerów na których działają pracownicy biurowi może doprowadzić do groźnych przestoi. Jeśli zostanie podjęta decyzja o zakupie agregatu prądotwórczego to powinno się wziąć pod rozwagę kilka kwestii. Na początek tą związana z odbiornikami. Koniecznym jest ustalenie jaka faza będzie potrzebna. Urządzenia dzielą się bowiem na jedno- i trójfazowe. Następnie należy sprawdzić, czy urządzenia będą indukcyjne, czy też elektroniczne. Do tych pierwszych zalicza się np. lodówki, klimatyzatory, a do drugich laptopy, telewizory. To właśnie ta druga kategoria jest znacznie bardziej wrażliwa na skoki, a także jakość dostarczanego prądu.

Agregaty prądu – technologia

Odnośnie powyższego, agregaty prądu powinny posiadać kilka ważnych systemów, które ochronią podpięte do nich odbiorniki. Pierwszym z nich jest ten odpowiadający za stabilizację napięcia. Jak się okazuje dostępnych jest kilka rodzajów takich systemów. Mowa tutaj o opcji: cyklokonwerter, cyfrowy automatyczny regulator napięcia (D-AVR), inteligentny i zarazem automatyczny regulator napięcia (i-AVR) lub najnowocześniejsza prądnica inwerterowa. Do tego dochodzą jeszcze systemy wyłączające pracę urządzenia gdy następuje przeciążenie.

Agregaty prądu – potrzebna moc docelowa

By określić moc jaką powinien cechować się agregat prądu należy obliczyć maksymalny pobór wszystkich odbiorników. Przy zliczaniu wartości znajdujących się na tabliczkach znamionowych urządzeń należy brać również pod uwagę moc potrzebną do rozruchu. To bardzo istotne, ponieważ może być ona znacznie wyższa od tej przy pracy stałej. Jeśli ktoś ma problem z dokonaniem tych obliczeń, to zawsze może skorzystać z pomocy personelu sklepu, w którym dokonuje zakupu np. https://agregaty.com.pl/. Specjalistę należy również zapytać o zasady konserwacji i potrzebny serwis urządzenia. Skonsultować z nim warto również kolejna kwestię. Mianowicie silnik jakim ma być napędzany agregat. Mowa tutaj tak o tym benzynowym jak i wysokoprężnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here