Praca z drewnem dzięki łuparkom to podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Jednak aby było tak w stu procentach, niezbędna jest wiedza na temat bezpiecznego użytkowania – tak zwane zasady bhp. W czasie korzystania z łuparek do drewna należy pamiętać o najważniejszych zasadach korzystania, które pozwalają uniknąć wypadków przy pracy.

Oto najważniejsze z nich:

  • przed uruchomieniem urządzenia należy sprawdzić, czy posiada ono niezbędne osłony do części ruchomych (w przypadku łuparki świdrowej należy dodatkowo sprawdzić prawidłowe zamontowanie klina – rysunek poniżej przedstawia jak wygląda on zamontowany prawidłowo)
  • pod żadnym pozorem nie należy dociskać kloca drewna własnymi rękoma – służy do tego specjalne metalowe ramię, bez którego dłonie mogą ulec skaleczeniu
  • kluczowe jest odpowiednie ułożenie drewna – podstawowym błędem jest próba ułożenia go poziomo, co może powodować uszkodzenia części maszyny. Owszem, taka opcja jest dozwolona, ale wyłącznie w przypadku łuparki hydraulicznej bądź kinetycznej. Prawidłowa pozycja w przypadku łuparki świdrowej (https://forsplit.pl/pol_m_Luparki-do-drewna_Luparki-swidrowe-150.html) jest pionowa, co bardzo dobrze obrazuje poniższa grafika.

Łuparka jest dużo bezpieczniejszą, szybszą i bardziej wygodną alternatywą tradycyjnej siekiery, dlatego urządzenie to tak zyskuje na popularności. Wielką zaletą w zastosowaniu dobrze dobranej, solidnej łuparki jest także fakt, iż jej obsługa nie wymaga od użytkownika ponadprzeciętnej siły czy wprawy, więc wygoda i wydajność pracy z tym narzędziem są doceniane zarówno w mniejszych czy też większych gospodarstwach domowych, jak i miejscach o bardziej przemysłowym charakterze.

Należy jednak pamiętać, że pomiędzy łuparkami do zastosowań domowych, a tymi stosowanymi w przedsiębiorstwach istnieją konkretne różnice – inne są ich parametry.

Dla przykładu – w zależności od wielkości oraz ilości kloców zmienia się takie elementy jak:

  • wielkość piasty
  • średnica świdra
  • moc silnika
  • średnica wałka

Zasady bezpieczeństwa jednak pozostają takie same niezależnie od zmieniających się parametrów urządzenia. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej odzieży roboczej, rękawiczkach czy okularach ochronnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here