Odpływ podłogowy jako element architektury wnętrza łazienki

Odpływ prysznicowy jest popularnym rozwiązaniem architektonicznym szczególnie w małych łazienkach. Brodziki, nawet te płytkie, zajmują sporo miejsca. Kabinę z odpływem liniowym można urządzić niedużej wnęce, w której nie udałoby się zmieścić tradycyjnej konstrukcji prysznica.

Odpływ prysznicowy – o należy pamiętać

Odpływ najczęściej montuje się przy krawędzi brodzika tuż pod deszczownicą. Może znajdować się w dowolnym miejscu, jednak to wtedy najłatwiej jest uzyskać na powierzchni podłogi odpowiedni spadek (około 2-3%). Samą wysokość konstrukcji odpływu można w niewielkim zakresie regulować, bo jest wyposażona w nóżki. Niemniej jednak podłoga musi być odpowiednio pochyła. Poza tym odpływ powinien być około 10 cm krótszy od samego miejsca kąpielowego. Odpływy podłogowe wraz z niezbędnymi do ich montażu akcesoriami dostępne są na stronie internetowej arenalazienek.pl.

Inwestorzy, którzy decydują się na odpływy podłogowe, powinni dopasować do nich odpowiednie płytki. Im niższa jest ich klasa nasiąkliwości, tym lepiej. Do brodzików z odpływem liniowym nie poleca się płytek o klasie nasiąkliwości wyższej niż 5%. Ważne jest także to, by płytki nie były zbyt śliskie, bo to grozi upadkiem w czasie kąpieli. Najbardziej odpowiednim łączeniem dla nich będzie fuga epoksydowa. Cementowa z czasem może się wykruszyć. Niezbędna jest także wcześniejsza hydroizolacja podłogi i ścian.

Zalety odpływu liniowego

Odpływ liniowy to rozwiązanie nowoczesne i przede wszystkim estetyczne. Pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń łazienki i optycznie ją powiększa. Jedynym widocznym elementem takiego odpływu jest metalowa maskownica. Tworzywo, z którego została zbudowana i jego kolor, można dopasować do pozostałych elementów w łazience.

Kabinę prysznicową bez akrylowego brodzika o wiele łatwiej utrzymać w czystości. Nawet po kilku dniach na płytkach nie widać smug i śladów kamienia, które dość szybko widoczne są na tradycyjnym brodziku.

Kabiny bez brodzika są bezpieczne dla osób starszych, które mogą mieć trudność z przekraczaniem wyższego progu brodzika.

Jak dbać o prysznic z odpływem liniowym?

Aby umyć sam odpływ, wystarczy zdjąć maskownicę i wyczyścić wewnętrzną część przy pomocy szczotki i detergentu. Płytki wewnątrz kabiny najlepiej myć płynem w sprayu. Jeśli będzie używany regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, płytek nie trzeba będzie szorować z osadu. To samo dotyczy szyby prysznicowej. Dobrze jest zabezpieczyć ją impregnatem, dzięki któremu brud nie będzie się na niej szybko osadzał.

Odpowiednio zamontowany odpływ prysznicowy to rozwiązanie trwałe i funkcjonalne. Pozwala na zyskanie dodatkowej przestrzeni w łazience i nadaje jej nowoczesnego charakteru. Najłatwiej umieścić go w nowej łazience, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie remontu skuć wylewkę i zaaranżować przestrzeń do kąpieli na nowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here