Najpiękniejsze tarasy

Tarasy z drzewa egzotycznego powoli wypierają, nawet w starszych domach, te betonowe. Poszukując ciekawych realizacji, udajemy się do Gliwic, gdzie deska Badi i drewno Bangkirai znalazły swoich gorących zwolenników.

Gładkie deski Badi w odcieniach żółci 

Zlokalizowany w Gliwicach dom jednorodzinny położony na nieco pochyłej powierzchni, potrzebował tarasu prostokątnego, z którego będzie swobodne wyjście aż z trzech drzwi. Wybór padł na pochodzące z Afryki deski z drewna Badi, w tym wypadku gładkiego o grubości 25 mm. Charakterystyczny dla desek piękny kolor od pomarańczu do czerwieni patynuje pod wpływem warunków atmosferycznych i będzie dochodził do ciemnobrązowego. Pomimo iż właściciele nie byli tego świadomi, różnica poziomów przy wybranej długości tarasu, spowodowała konieczność zastosowania jednego schodka (różnica poziomów 40 cm), który jednak ostatecznie dodał realizacji szyku. 

Niesztampowy taras z podestem i schodami 

Jedną z ciekawszych śląskich realizacji jest taras w Gliwicach składający się z części podstawowej, podestu i schodów. Praca nad tarasem przebiegała w dwóch etapach. W  pierwszym wykonano słupki betonowe, a po 2 tygodniach zamontowano na nich taras. Całość zbudowana na słupkach betonowych, wykonana została z drewna egzotycznego z gatunku Bangkirai, czyli drewna, którego kolorystykę można opisać zwrotem “polska jesień”. Deski o grubości 25 mm ułożono drobnym ryflem ku górze i zabezpieczono bezbarwnym olejem. Taras w kształcie prostokąta, przytwierdzony na całej długości jednej ściany budynku z piętrem, doskonale wpisał się z jego jasną kolorystykę i stylistykę.

Taras pod pergolą 

Na Śląsku coraz więcej jest ciekawych realizacji, czego przykładem mogą być nie tylko Gliwice. Tarasy zbudowane w ciekawy sposób są rozsiane po całym województwie. Przykładem niech będzie wyjątkowo udana realizacja Ideagarden z niedalekiego Gliwicom Bytomia. Taras w kształcie litery “L”, który powstał w tym mieście, jest nietypowy nie tylko z uwagi na doskonałą ekspozycję, ale również zadaszenie w postaci pergoli. Do wykonania tarasu wybrano drewno egzotyczne Bangkirai o dużej twardości, odporności oraz wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Przed położeniem desek o profilu 25×145 mm, wykonano starannie fundament tarasu, do czego posłużyły słupki betonowe. Dodatkowym wyzwaniem przy układaniu konstrukcji nośnej tarasu była konieczność jego skonstruowania z uwzględnieniem już stojącej pergoli. Układane grubym ryflem ku górze deski Bangkirai na koniec zaimpregnowano olejem bezbarwnym, wydobywając w ten sposób piękny kolor drewna.

Wszystkie trzy realizacje przebiegły w sposób bezproblemowy i będą przez długie lata cieszyć ich właścicieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here