Wiele młodych osób czy rodzin ma dzisiaj podstawowy problem – w jaki sposób wyprowadzić się z domu na swoje? Niestety bowiem ceny mieszkań znacznie przewyższają możliwości zarobkowe wielu osób, zatem jedynym sposobem na wyprowadzkę wydaje się być wzięcie kredytu albo… najem.

W Poznaniu ruszyła ostatnio innowacyjna oferta – Fundusz Mieszkań na Wynajem. Jak to działa? W skrócie chodzi o to, że wynajmujemy gotowe już mieszkanie od instytucji nie zaś od osoby prywatnej. Jednakże jest to nieco inny typ wynajmu niż klasyczny studencki. Tutaj sprawdzane są możliwości finansowe rodziny – musi w niej pozostać po opłaceniu najmu i wszystkich opłat przynajmniej 2000 zł na gospodarstwo domowe w przypadku rodziny trzyosobowej i 2500 zł jeśli jest to rodzina czteroosobowa.

Kolejna różnica polega na tym, że tutaj dostajemy już gotowe, w pełni wykończone mieszkanie, które możemy jedynie dostosować do naszego uznania.

Jak zaś sprawa wygląda w przypadku kupna mieszkania? Aby zakupić mieszkanie, większość osób potrzebuje kredytu. Z kolei zaś, aby dostać kredyt trzeba posiadać już jakiś wkład własny oraz zdolność kredytową. To są poważne problemy, bo często na początku naszej zawodowej kariery nie posiadamy za dużych funduszy. Jednakże w przypadku kupna mieszkania nie podpisujemy żadnej terminowej umowy oraz możemy dokonywać remontów, jakich chcemy – jest ono nasze.

Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Otóż obliczono, że cena najmu miesięcznie jest nieco niższa od raty kredytu, który by trzeba było wziąć na takie mieszkanie na okres 20 lat.

Co się zatem bardziej opłaca? Tu każdy musi sam zdecydować. Warto jedynie wspomnieć, że oferta profesjonalnych mieszkań na wynajem może być bardzo korzystna dla rodzin, które z różnych powodów, najczęściej zawodowych, często zmieniają miejsca zamieszkania. Wówczas to mają na dany okres pobytu w Poznaniu ładnie zaaranżowane i praktycznie nowe mieszkanie – nie muszą wynajmować od kogoś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here