Zakup mieszkania nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim jest to dość spora inwestycja – mieszkania zazwyczaj nie kosztują mało, a ponadto kupujemy je zazwyczaj na długi okres czasu. Należy zatem się dokładnie zastanowić nad wyborem odpowiedniego mieszkania. Czy w związku z tym warto zatrudniać pośrednika?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, wynika bowiem przede wszystkim z naszych preferencji. Sami musimy sobie tutaj odpowiedzieć. na pytanie, co jest dla nas ważniejsze.

Do tej pory utarło się przekonanie, że jeśli już wynajmujemy pośrednika to tylko w momencie, w którym decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Taki pośrednik doradzi wówczas, na co warto zwrócić uwagę, pomoże wynegocjować ceny, zbada stan prawny danej nieruchomości. Generalnie nikogo nie dziwiło, że zatrudniamy pośrednika kupując używane mieszkanie.

Dzisiaj jednak pojawia się pytanie – czy opłaca się zatrudniać także kogoś w momencie, w którym kupujemy mieszkanie od dewelopera? Jakie funkcje będzie w takim wypadku pełnił pośrednik?

Przede wszystkim zatem warto zauważyć, że może on pomóc wybrać nam mieszkania o odpowiednich dla nas kryteriach. Sami bowiem zazwyczaj tylko mniej więcej wiemy, na czym nam zależy. Ponadto pośrednik pomoże nam sprawdzić, czy rzeczywiście stan lokalu jest zgodny z tym, co widnieje w księgach i dokumentach, czy deweloper jest uczciwy. Zyskamy zatem wiele czasu, który możemy poświęcić na inne sprawy oraz poczucie bezpieczeństwa, że lokal nie ma dla nas żadnych przykrych niespodzianek.

A jaki jest koszt zatrudnienia pośrednika? To zależy. Są bowiem agencje, które specjalizują się w udzielaniu takiej pomocy całkowicie za darmo. Są też pośrednicy, którzy wymagają standardowej opłaty, jak za pomoc przy szukaniu mieszkania z rynku wtórnego. To do nas należy decyzja, co wolimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here