dom

Energooszczędność jest obecnie jednym z najczęściej pojawiających się terminów w budownictwie. Dotyczy zarówno nowych konstrukcji prywatnych, jak i przemysłowych, a także nawiązuje do możliwości modernizacji starszych budynków. Jeśli i ty zamierzasz w niedługiej przyszłości rozpocząć budowę swojego domu, powinieneś zainteresować się rozwiązaniami, które pozwalają na osiągnięcie energooszczędności. Jednym z nich są domy kanadyjskie.

Dom kanadyjski – dom szkieletowy

Domy kanadyjskie, czyli inaczej domy szkieletowe, to specjalne konstrukcje, oparte o wykorzystanie drewnianego szkieletu. Są to deski, zazwyczaj w odległościach 40-60 cm od siebie, odpowiednio zakotwiczone w fundamentach. Szkielet zostaje wypełniony materiałami izolacyjnymi, przede wszystkim wełną mineralną, a następnie pokryty materiałem wiatroszczelnym. Na koniec następuje wykończenie – od zewnątrz tynkiem, a od środka zazwyczaj płytami gipsowo-kartonowymi.

Tak przygotowany dom jest gotowy do użytku zazwyczaj w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Jego ogromne zalety to łatwość konstruowania oraz projektowania, a także możliwość wykonania go w technologii energooszczędnej bez wnoszenia dodatkowych dużych kosztów. Powód? Wełna mineralna oraz inne materiały, których używa się do jego postawienia, to materiały izolujące, które standardowo wykorzystuje się do ocieplania domów.

W domach kanadyjskich wielką wagę przywiązuje się także do wykonania ciepłej stolarki okiennej, co również przyczynia się do lepszego utrzymywania ciepła wewnątrz budynku. Co więcej, jest to także dom idealny dla miłośników natury i ekologii, gdyż powstaje w dużej części z drewna i innych naturalnych materiałów. Dzięki temu jest jednym z najzdrowszych rodzajów domów.

Energooszczędność w budownictwie

Energooszczędne domy to te, które pozwalają na optymalne utrzymywanie temperatury na komfortowym poziomie, bez ponoszenia dużych kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Przekłada się to jednocześnie na zmniejszony pobór energii, a co za tym idzie: niskie koszty eksploatacyjne.

Energooszczędność uzyskiwana jest na kilku poziomach. W pierwszej kolejności osiąga się ją dzięki zastosowaniu dobrych materiałów wypełniających, które szczelnie izolują wnętrza od warunków zewnętrznych. Kolejny sposób to odpowiednie wykonania i zabezpieczenie okien oraz drzwi, aby nie prowadziły do szybkiego “uciekania” ciepła. Niemniej ważne jest także zastosowanie efektywnych sposobów ogrzewania pomieszczeń.

Wykorzystując nowoczesne technologie, uzyskuje się w ten sposób budynki, które zimą nie pozwalają na wydostanie się z nich ciepła, co zmniejsza koszty ogrzewania. Z kolei latem nie nagrzewają się podczas upałów, dzięki czemu nie wymagają instalowania i użytkowania klimatyzacji. Ich odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że są wymarzonym miejscem do mieszkania dla każdego, kto pragnie prowadzić ekonomiczne i ekologiczne życie. Jest ono w pełni możliwe właśnie w domach kanadyjskich, które są praktycznie od początku stworzone do bycia energooszczędnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here