Serwetki papierowe czy materiałowe – które wybrać?

0
3182

Przygotowując się do organizacji domowego przyjęcia, warto zatroszczyć się nie tylko o zestaw serwowanych dań, ale i o eleganckie nakrycie stołu. Jednym z najważniejszych elementów stołowej dekoracji są serwetki ozdobne, najczęściej spotykane w wersji papierowej i materiałowej. Który ich rodzaj wybrać? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ten rodzaj stołowej dekoracji? Kierować się wyłącznie ceną, kwestią elegancji, a może trwałości czy uniwersalności zastosowań?

Kiedy wybrać ozdobne serwetki papierowe?

Jedną z typowych cech tego konkretnego rodzaju serwetek jest ich olbrzymia różnorodności, jeśli chodzi o dostępne wzory, kolory i rozmiary. Wybierając papierowe serwetki ozdobne, bez najmniejszego problemu znajdziemy ich wersje idealnie dostosowane do naszych specyficznych potrzeb aranżacyjnych, do ogólnego wystroju mieszkania czy charakteru uroczystości, do jakiej się przygotowujemy. W sprzedaży znajdziemy m.in. dekoracyjne wersje serwetek bożonarodzeniowych, wielkanocnych, komunijnych, na chrzciny czy okrągłe jubileusze. Poza tym bez problemu znajdziemy również serwetki w pożądanym przez nas kolorze, dzięki czemu w prosty sposób możemy dokonać zupełnej zmiany stołowej aranżacji – kolor serwetek warto dopasować do koloru świec ozdobnych i innych, pomniejszych elementów dekoracyjnych ustawionych na stole. Jeśli zależy nam na większej elegancji, a planowana przez nas uroczystość ma bardziej oficjalny charakter, papierowe serwetki ozdobne mogą okazać się jednak niewystarczające. W takiej sytuacji najlepszą dla nich alternatywą będą serwetki materiałowe.

Dlaczego warto sięgać po serwetki materiałowe?

Największą zaletą serwetek ozdobnych wykonanych z tkanin jest ich trwałość i niezwykle elegancki wygląd. Serwetki wykonane z takich materiałów jak bawełna czy len uchodzą za najlepsze jakościowo, ale w sprzedaży znajdziemy również znacznie od nich tańsze, a przy tym łatwiejsze do formowania serwetki wykonane z tkanin syntetycznych, na przykład z uszlachetnionego poliestru. Pewną alternatywą dla serwetek papierowych mogą być również serwetki flizelinowe – tego typu serwetki są znacznie sztywniejsze i dobrze trzymają zadany kształt, przez co wykorzystuje się je do tworzenia stołowych ozdób przestrzennych, na przykład różnego rodzaju rulonów. Flizelina nie jest jednak tak elegancka i trwała jak klasyczna tkanina bawełniana lub lniana, dlatego w droższych restauracjach najczęściej stosuje się właśnie serwetki ozdobne materiałowe. W przypadku zastosowań domowych ten rodzaj serwetek również się sprawdzi, zwłaszcza przy bardziej oficjalnych okazjach, gdy kolor lub dodatkowy wzór na serwetkach nie mają tak dużego znaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here