Podnośniki kanałowe pneumatyczno-hydrauliczne

Podnośniki kanałowe należą do najchętniej wykorzystywanych typów podnośników w branży motoryzacyjnej oraz warsztatowej. Fakt ten wynika przede wszystkim z ich bezpiecznej konstrukcji, wygodnego sposobu użycia oraz stosunkowo niskich cen, po których można podnośniki kanałowe kupić. Dostępne urządzenia mogą różnić się sposobem działania lub obecnością dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Poniżej przedstawimy ten temat – dowiesz się jak wygląda budowa i mechanizm działania podnośników oraz kiedy i dlaczego warto z nich korzystać.

Jak działają podnośniki kanałowe? W telegraficznym skrócie

Podnośniki kanałowe wykorzystywane są przede wszystkim w celu uzyskania swobodnego dostępu do podwozia pojazdów. Sprawdzają się przede wszystkim w warsztatach samochodowych, stacjach diagnostycznych oraz wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba zdiagnozowania pojazdu od strony podwozia. Najczęściej, za ich pomocą obsługuje się pojazdy osobowe, choć znajdziesz również podnośniki o bardziej szerokim zastosowaniu, jak i te dedykowane do specjalistycznych działań.

Mechanizm hydrauliczny w podnośnikach działa w dość prosty sposób i częściowo przypomina prasę hydrauliczną. Przede wszystkim, polega na współpracy pompy z siłownikiem, który działa na zasadzie tłoku. Obecny w nim element ruchomy (pojedynczy lub bardziej rozbudowany) ma charakter teleskopowy. Samo podnoszenie odbywa się przy użyciu cieczy, której wpychanie wywołuje uniesienie odpowiedniej części urządzenia. Dzięki temu podnośnik pozwala na uniesienie ustawionego na nim przedmiotu – na przykład pojazdu osobowego.

Kluczowe jest oczywiście działanie ciśnienia w urządzeniu. Pod tym względem, wykorzystuje ono klasyczne prawa Pascala, dotyczące oddziaływania ciśnienia zewnętrznego na pojemnik wypełniony cieczą. To właśnie dzięki odpowiedniemu manipulowaniu ciśnieniem, podnośnik jest w stanie udźwignąć olbrzymie ciężary.

Najważniejsze parametry dostępnych podnośników kanałowo-pneumatycznych

Przeglądając dostępne urządzenia, zauważysz z pewnością duże zróżnicowanie asortymentu. Przede wszystkim – znajdziesz podnośniki o różnych rozmiarach, o różnej masie maksymalnego udźwigu oraz innych istotnych parametrach. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim właśnie rozmiary – które są istotne z perspektywy warunków i przebiegu pracy. Większość sklepów oferujących narzędzia i sprzęt warsztatowy sprzedaje podnośniki mogące pracować w rozmiarach od 800 do ponad 1200 mm (chodzi oczywiście o minimalną i maksymalną szerokość kanału). Średnica tłoka wynosi najczęściej 35 mm. Wysokość podnoszenia powinna gwarantować ok. 500 mm. dystansu.

Ponadto, ważny jest maksymalny udźwig, który oferuje dane urządzenie. Wbrew pozorom, nie zawsze większy rozmiar urządzenia oznaczać będzie większy udźwig. Wiele prostych podnośników jest w stanie pracować z dużym obciążeniem, bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Maksymalny udźwig wynosi najczęściej od 3,5 – 7 ton, jednak wartość ta może się zmieniać w zależności od modelu.

By mieć pewność, że urządzenie będzie wystarczająco sprawne, warto zwrócić uwagę na czas trwania gwarancji. Ponieważ podnośniki kanałowo-pneumatyczne są narażone na intensywną eksploatację, czas trwania gwarancji wynosi najczęściej 12 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here