Jaki projekt domu możemy zrealizować na wąskiej lub nietypowej działce

Nietypowa działka, o kształcie na przykład zbliżonym do trójkąta i do tego o ograniczonej części mogącej zostać zabudowaną, może wymagać indywidualnego opracowania projektu domu, ale zawsze możemy wcześniej spróbować poszukać gotowego opracowania, które po niewielkich przeróbkach być może spełni nasze oczekiwania.

dom

Jeżeli tylko szerokość jest mniejsza niż 20m i nie ma dodatkowych ograniczeń wynikających na przykład z przebiegu sieci uzbrojenia podziemnego lub linii napowietrznych, to nawet na działce o szerokości do 16m zapewne uda się ustawić jeden z gotowych projektów dostępnych od ręki w sieci. Spróbujemy wypunktować wszystkie najważniejsze cechy domów odpowiednich na wąskie działki.

  1. Wydłużony rzut z możliwie najwęższym frontem. Odpowiednie będą tu projekty domów na wąską działkę ustawione szczytem do drogi i z dachem dwuspadowym. Także taras powinien znajdować się przy tylnej fasadzie domu, a nie z boku, ale tą ewentualną niedogodność można w prosty sposób zlikwidować na etapie adaptacji i przeprojektować taras tak, aby umieścić go od odpowiedniej strony.
  2. Jedna ze ścian bocznych bez okien. Nie mając otworów w jednej z fasad bocznych możemy przysunąć budynek na 3 metry do granicy działki, zamiast wymaganych 4 metrów odstępu. Jako okno nie będzie się liczyło przeszklenie wykonane z pustaków szklanych, popularnych luksferów. W ten sposób doświetlimy między innymi dodatkowe pomieszczenia typu kotłownia, łazienka lub garaż. Zastrzeżenie to dotyczy także ewentualnych okien dachowych w połaci bocznej, od których odległość do granicy działki także musi wynosić minimum 4m. Jeżeli są takowe, to trzeba będzie je w trakcie adaptacji wykreślić i może dołożyć, albo powiększyć otwory okienne w ścianach szczytowych aby zapewnić odpowiednie doświetlenie pomieszczeń.
  3. Jeżeli pragniemy mieć w domu także garaż, a wąska działka jest tak kłopotliwa, że nie znajdujemy żadnego pasującego projektu z garażem, to zastanówmy się nad hybrydowym rozwiązaniem obejmującym projekt bez niego i dostawienie wolnostojącego garażu na przykład od frontu. W ekstremalnym przypadku, jeżeli możliwy jest przejazd autem na tył działki, a z przodu z uwagi na przykład na konieczność ustawienia budynku bezpośrednio przy obowiązującej linii zabudowy, można rozważyć też przesunięcie garażu na tył. W ofercie pracowni specjalizujących się w katalogowych projektach domów jest więcej propozycji wąskich budynków bez garażu i może wśród nich znajdzie się odpowiedni wariant dla nas.
  4. Nietypową działką może być też ta o minimalnej wielkości, a co za tym idzie bardzo małej powierzchni zabudowy. Wtedy w grę wchodzą projektów domów z nadwieszeniami, czyli budynki z małym parterem i trochę większą drugą kondygnacją. Takie nadwieszenie nie może być podparte słupem i co za tym idzie też konstrukcja takiego wspornika będzie bardziej skomplikowana. Finalnie jednak poniesienie dodatkowych kosztów będzie na pewno zasadne i nieuniknione.

projekt

Jeżeli nie uda nam się znaleźć projektu pasującego na naszą wąską lub nietypową działkę, to pozostaje zawsze droga projektowania indywidualnego, które też ma swoje plusy, mimo wyższej ceny. Ma to sens, jeżeli kawałek takiego kłopotliwego gruntu już posiadamy; w innym przypadku warto jest zachować zimną krew przed zakupem działki, dokładnie sprawdzić możliwości jej zabudowy i ewentualnie poszukać innej, jeżeli problemów do rozwiązania pojawi się zbyt dużo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here