Młotowiertarki – kryteria które warto wziąć pod uwagę przy zakupie

Młotowiertarki jak sama nazwa wskazuje służą do wiercenia otworów w twardych powierzchniach – najczęściej jest to beton. Przy ich użyciu możemy także wykuwać otwory i bruzdy w ścianach, sufitach, czy stropach. Młotowertarki ponadto sprawdzą się świetnie przy skuwaniu przestarzałych okładzin ściennych i posadzek.

Szerokie zastosowanie młotowiertarek

Młotowiertarki należą do grupy narzędzi ciężkich. Ich podstawowy podział dotyczy rodzaju zasilania – na rynku dostępne są młotowieratki zasilane energią elektryczną, bądź bezprzewodowe – działające za sprawą akumulatora. Wybór wiertarki akumulatorowej niesie ze sobą wiele kryteriów. Najrozsądniej wybrać narzędzie z akumulatorem o dużej pojemności, gdyż tego typu sprzęt działa wydajniej. Rodzaj stosowanego akumulatora także ma znaczenie – akumulatory w wariancie litowo-jonowym co prawda działają długo, ale ulegają nagłemu rozładowaniu. Spadek mocy odczuwalny jest dopiero w ostatnich sekundach użytkowania. Przeciwieństwo stanowią natomiast akumulatory niklowo-jodowe, które ulegają powolnemu, acz stopniowego rozładowywaniu. Najdroższe młotowiertarki to te z zastosowaniem elektropneumatycznym oraz udarem mechanicznym. W przypadku obu wariantów możemy liczyć na zwiększoną wydajność oraz efektywność prac.

Ważne parametry młotowiertarek

Najważniejszym parametrem młotowiertarki jest rodzaj jej udaru – najczęściej jest to udar w wariancie pneumatycznym. Cechuje się ona znacznie większą siłą, niż udar mechaniczny. Istnieje gama urządzeń, które posiadają również udar pobijakowy stanowiący modyfikację udaru mechanicznego. Jest on wydajniejszy od propozycji konwencjonalnej, jednak wciąż pozostaje za plecami udaru pneumatycznego.

Dodatkową funkcją w niektórych młotowiertarkach jest możliwość kucia w danym materiale. Tego rodzaju działanie umożliwia funkcja zwana udarem bez obrotów. Ważnym parametrem jest ponadto moment obrotowy, który podawany jest w niutonometrach. Im jest on wyższy, tym lepiej dla nas, bowiem przy wysokim momencie obrotowym wiertło jest w stanie pokonywać większe opory, a w praktyce oznacza to, iż możemy pracować na ekstremalnie twardych materiałach.

W sklepach takich jak EBMiA.plhttps://www.ebmia.pl/elektronarzedzia-mlotowiertarki-c-1805_4698_4745.html znajdziemy także nowoczesne młotowiertarki, które posiadają opcję wskaźnika poziomu zużycia szczotek oraz przeciążenia silnika. Owe parametry sprawiają, iż w przypadku przeciążeń należy wyłączyć urządzenie – brak stosowania się do zaleceń producenta może skutkować całkowitym zniszczeniem.

EBMiA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here