Wybór kołdry wydaje się stosunkowo prosty. Sytuacja jednak nieco komplikuje się w przypadku alergików. Nie każda kołdra bowiem będzie dla nich odpowiednia. Właśnie dlatego osoby z alergią powinny wybierać spośród oferty kołder antyalergicznych. Klasyczna kołdra powinna spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna być miękka, umożliwiająca cyrkulację powietrza i posiadająca właściwości termoaktywne. Jakie natomiast powinny być kołdry antyalergiczne? Czy powinny cechować się innymi, a może po prostu dodatkowymi właściwościami? Jak nie przepłacić, a jednocześnie zakupić wysokiej jakości produkt? Pytań pojawia się wiele. Poniżej garść informacji na temat tego, spośród jakich produktów najlepiej wybrać kołdrę antyalergiczną, aby być w stu procentach zadowolonym po jej zakupie.
Jakie to są kołdry antyalergiczne?
Powszechnie wiadomo, że pościele, kołdry, poduszki i inne produkty sypialniane, których używamy każdej nocy, to miejsce, gdzie rozwijają się roztocza i zbiera się kurz. Wiele osób ma szczególnie wrażliwy organizm, dlatego wspomniane roztocza/ kurz mogą stanowić dla nich alergeny. Odpowiedni dobór kołdry antyalergicznej nie sprawi oczywiście, że z otoczenia znikną mikroorganizmy, może jednak przyczynić się do ograniczenia ich rozmnażania, a jednocześnie sprawić, że osoba użytkująca je przestanie zmagać się z takimi problemami jak katar, kaszel czy też łzawienie oczu. Kołdry antyalergiczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Wiedza o tym, jakie właściwości nadaje tym produktom materiał, z którego się składają, bardzo ułatwi nam wybór tej odpowiedniej. Najbardziej popularne są kołdry syntetyczne, które minimalizują rozwój roztoczy, nie sprzyjają osadzaniu się na nich kurzu. Ponadto te kołdry są elastyczne, lekkie, miękkie i odporne na ścieranie. Spośród kołder antyalergicznych na uwagę zasługują też kołdry puchowe, które posiadają właściwości antyalergiczne głównie dzięki temu, że pokryte są gęstą tkaniną uniemożliwiającą przedostawanie się do jej wnętrza roztoczy oraz kurzu. Dodatkową zaletą tych kołder jest to, że zapewniają dobrą ochronę przed zimnem. Zarówno kołdry puchowe, jak i syntetyczne sprawią, że sen każdego alergika będzie spokojny.
Higiena to podstawa
Głównymi aspektami, jakich wymagamy od kołder antyalergicznych jest wygoda i ochrona. Będąc alergikiem bardzo dużą wagę przykładamy do higieny. Również, a może nawet przede wszystkim, powinniśmy pamiętać o zasadach higieny w przypadku pościeli, poduszek, kołder. Porządna kołdra antyalergiczna to taka, którą można często prać, a przy tym być pewnym, że dzięki wysokiej jakości ich wykonania, nie zniszczy się po kilkukrotnym umieszczeniu w pralce. Produkty tego typu powinny być higieniczne same w sobie, to znaczy że muszą być przewiewne i zapewniające odpowiednią temperaturę snu, co w konsekwencji uniemożliwi namnażanie się bakterii. Dobrą jakościowo kołdrę antyalergiczną – zarówno syntetyczną jak i puchową wypierzemy w warunkach domowych w temperaturze 60 stopni z całkowitą pewnością, że nie odkształci się, ani nie straci swoich właściwości antyalergicznych.