spółdzielnia

Bezrobotnym, niepełnosprawni oraz więźniowie mają ze sobą jedną cechę wspólną. Często mają oni problem ze znalezieniem pracy. Możemy jednak im nieco pomóc zakładając spółdzielnię socjalną, która pomoże im stanąć na nogi. W jaki sposób to zrobić? Sprawdźcie to sami!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-zalozyc-spoldzielnie-socjalna/

Spółdzielnia socjalna – co to jest?

Spółdzielnia socjalna jest to połączenie firmy oraz organizacji pozarządowej. Pozwala ona spółdzielczą zarabiać pieniądze, a z drugiej strony ratuje przed wykluczeniem społecznym. Jeżeli należysz do grupy sposób zagrożony poza nawias społeczeństwa oraz masz pomysł na działalność, to sprawdź w jaki sposób założyć własną spółdzielnie. Warto, ponieważ można liczyć na dodatkową pomoc od państwa i solidarne usługi.

Spółdzielnia socjalna i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym

Spółdzielnię socjalną mogą założyć ludzie oraz osoby prawne na przykład organizacje pozarządowe, kościelne osoby prawne, jednostki samorządu lokalnego czy też gminy i powiaty. Podstawowym warunkiem jest to, że Przynajmniej połowa osób znajdujących się w spółdzielni muszę należeć do grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Jakie są te osoby? Do takiej listy osób, którym grozi ryzyko wykluczenia należą: bezrobotni, absolwenci centrum integracji społecznej, absolwenci klubów Integracji społecznej, niepełnosprawni, osoby do 30 roku życia oraz po 50 roku życia, ze statusem poszukiwania pracy, osoby poszukujące pracy, osoby usamodzielniane.

Zakładanie spółdzielni – co należy zrobić na początku?

Spółdzielnia socjalna to twór, który mogłem założyć 3 osoby, a potem mają jeszcze rok na znalezienie kolejnych dwóch członków z grupy ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest tylko jeden wyjątek. Jeżeli spółdzielnie zakładają osoby o znacznym czy też umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, to 30% założycieli musi pasować do listy zagrożonych wykluczeniem. Jeżeli za spółdzielni odpowiadają podmioty prawne, to wystarczy dwóch członków – musi być zatrudnionych przynajmniej 5 osób zagrożonych wykluczeniem. Spółdzielnia socjalna może również liczyć od 5 do 50 członków.

Założyciele mają spółdzielni znacznie więcej obowiązków. Do ich pracy należy przygotowanie statutu, wybór nazwy, rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, określenie wysokości wynoszą tego wkładu, fundusz zasobowy oraz udziałowy. Kolejne zadania, które stoją na drodze założycieli to: rozdzielenie obowiązków, kwestia podziału dochodów oraz wybór reprezentacji spółdzielni. Wniosek taki złożymy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Można zrobić to osobiście lub przez internet. W tym przypadku zadanie jest znacznie ułatwione. Rejestrując taką spółdzielnię, nie musimy wnosić opłaty sądowej. Odpada również płatność za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zobacz też: http://www.inspirationstudio.pl/skupienie-na-pracy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here