Jak używać frezów czołowych

Obróbka wyrobów wykonanych z różnych materiałów często przysparza wiele trudności. Dlatego też dobrze mieć efektywne narzędzia, które wpłyną na komfort naszej pracy, a ona sama będzie łatwa i szybka. Jednym z takich narzędzi z pewnością są diamentowe frezy czołowe.

Czym są frezy?

Frezy czołowe do CNC są narzędziami, które jak sama nazwa wskazuje, służą do frezowania różnych powierzchni w materiale obrabianym, w tym płaskich i geometrycznych. Wśród występuje wiele rodzai, które odróżniają się od siebie geometrią ostrzy, kształtem oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Rodzaj powłoki oraz materiał narzędziowy jest szczególnie istotny i ma wpływ na jakość i wydajność obróbki, czyli tak zwaną skrawność, która oznacza nic innego jak zdolność narzędzia do ,,skrawania różnych materiałów.

Wśród materiałów narzędziowych można wyróżnić:

Wyróżnia się następujący podział materiałów narzędziowych

  • cermetale,
  • stale narzędziowe,
  • materiały supertwarde
  • spiekane węgliki.

Frezy czołowe diamentowe i ich zastosowanie

Frezy czołowe diamentowe można stosować zarówno do szlifierek kątowych, jak i maszyn CNC. Dzięki zastosowaniu materiału, jakim jest diament, frezy diamentowe zalicza się do kategorii supertwardych.

Najczęściej wykorzystywane są w kamieniarstwie, gdzie zachodzi konieczność stosowania wytrzymałych i sprawdzonych rozwiązań.

Jak używać frezów?

Na używanie frezów ma wpływ to, z czym je połączymy. Jak wyżej wspomniano, frezy diamentowe można połączyć zarówno ze szlifierką kątową, jak i frezowaniem komputerowym, za pomocą numerycznych urządzeń (tzw. CNC).

Używając frezów w szlifierce kątowej, należy wiedzieć, że maksymalne pogłębienie frezem może wymagać kilkukrotnego wejścia i wyjścia. Przy tej czynności warto zachować ostrożność oraz porządek, a przy wychodzeniu frezu wyczyścić wszelkie wióry i zanieczyszczenia.

Przy frezowaniu CNC obrabiany obiekt jest unieruchomiony, a nad nim znajduje się wcześniej zaprogramowana głowica obrabiarki. Następnie zastosowany frez może poruszać się w trzech osiach, przy czym dodatkowa każda z nich może się obracać.

Frezarka CNC to bardzo zaawansowanie technologiczne narzędzie, które powinno być używane przez specjalistów. Za jej pomocą można tworzyć najbardziej fantazyjne kształty, a dobór odpowiedniego frezu odbywa się automatycznie, co daje możliwość szybkiej zmiany podczas całego procesu frezowania.

Niezależnie od tego, do jakiej maszyny zostaną zastosowane frezy, to należy wiedzieć, że frezy diamentowe są jednymi z najbardziej wytrzymałych. Ich wysoka jakość pozwala na pracę nawet z bardzo twardym materiałem, jakim jest kamień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here