Elewacja domu – najczęstsze problemy

Elewacja to pierwsze, co widzą osoby odwiedzające nasz dom, dlatego powinna jak najdłużej zachować swój pierwotny wygląd. Przy jej planowaniu lub przed procesem odświeżania trzeba jednak wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, lecz także trwałość zastosowanych materiałów. Sprawdź, jakie są najczęstsze problemy związane z wykonaniem elewacji domu.

1. Uszkodzenia elewacji

Elewacja domu to zewnętrzna powłoka, która pokrywa ściany. Narażona jest na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, wiatr, opady atmosferyczne. Dlatego przy planowaniu, jak będzie wyglądała elewacja domu, trzeba brać pod uwagę wyłącznie solidne materiały budowlane oraz odpowiednie zabezpieczenia.

2. Pęknięcia tynku na elewacji

W zależności od tego, w jakim miejscu pojawiają się pęknięcia tynku, przyczyny mogą być różne. Elewacja może pękać:

  • w narożach otworów okiennych lub drzwiowych – świadczy to najczęściej o tym, że dom otynkowano zbyt wcześnie;
  • w górnej części elewacji – może to być spowodowane rozszerzalnością termiczną źle ocieplonego stropodachu. Poprawienie ocieplenia dachu pozwoli na usunięcie pęknięć;
  • na styku różnych materiałów elewacyjnych – trzeba mieć na uwadze to, że różne materiały pracują inaczej, dlatego często dochodzi do miejscowych naprężeń. Rozwiązaniem może być zrobienie dylatacji lub wzmocnienie połączenia pasem siatki;
  • w strefie cokołowej lub poniżej tarasów – objawia się to odspojeniem i odpadaniem tynku. Problem można rozwiązać, likwidując źródło zawilgocenia murów lub elewacji.

3. Zła paroprzepuszczalność elewacji

Pod pojęciem „paroprzepuszczalność” należy rozumieć opór dyfuzyjny warstw ściany. Powinien on być dobrany przez projektanta. Tylko fachowcy wiedzą, jaka paroprzepuszczalność jest odpowiednia, aby wilgoć znajdująca się w ścianie, wnikająca od strony pomieszczeń, mogła być natychmiast z niej usunięta na zewnątrz. Nie można więc zmieniać wybranego materiału termoizolacyjnego, tynku zewnętrznego lub wewnętrznego oraz farby elewacyjnej bez porozumienia z projektantem, ponieważ może to spowodować odpadanie i pękanie tynku.

4. Za mała przyczepność podłoża

Zanim wykonana zostanie elewacja domu, należy zadbać o właściwe przygotowanie ścian. Zbyt mała przyczepność podłoża powoduje, że tynk nie będzie się dobrze wiązał z powierzchnią, na którą jest nakładany. Podłoże pod tynk powinno być co prawda równe, ale nie gładkie. Jeśli występują na nim drobne chropowatości, zdecydowanie poprawią one przyczepność.

5. Zbyt szybkie schnięcie tynków

Elewacja domu wykonana z tynków musi być zrobiona w odpowiednim czasie. Jeśli zdarzy się, że tynki wyschną szybciej, niż zdążą się związać z powierzchnią, wówczas staną się słabe i mogą zacząć odpadać. Problemem może być tutaj temperatura panująca na zewnątrz przy nakładaniu tynków. Elewacja schnąca w temperaturze przekraczającej 25 stopni Celsjusza rzeczywiście może za szybko wysychać. Inna możliwa przyczyna tego zjawiska to zbyt suche i chłonne podłoże, np. porowaty beton. W takim przypadku przed nałożeniem tynku ściany trzeba nawilżyć i pokryć preparatem gruntującym, który zmniejsza chłonność.

6. Szybkie brudzenie się tynków

Piękna, jasna elewacja może zachować swój wygląd tylko przez krótki czas i momentalnie ulec zabrudzeniom. Przy dobieraniu tynku na elewację należy pamiętać, że zdecydowanie łatwiej brudzą się tynki o chropowatej i porowatej powierzchni. Te gładkie najczęściej mniej chłoną brud, z kolei są bardziej narażone na pękanie.

Poznanie wszystkich arkanów poprawnego wykonywania elewacji domowej zajmuje czas, a i tak tylko doświadczeni fachowcy znają odpowiedzi na wszystkie nasze pytania dotyczące tego typu prac. Warto zaangażować do docieplenia domu oraz wykonania elewacji specjalistów, na przykład za pośrednictwem strony Fixly.pl, która łączy wykonawców z użytkownikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here