Jakie śruby ze stali nierdzewnych są często kupowane?

Macie w planach kupić dobrej jakości śruby? Często ludzie w takiej sytuacji decydują się na elementy ze stali nierdzewnej. Są to między innymi śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (tak zwane zamkowe) czy śruby imbusowe. Co warto o nich wiedzieć? Jak są zabezpieczone przed korozją? Gdzie konkretnie znajdują zastosowanie?

Śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem

Śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkowe) posiadają normy DIN 603/ISO 8677/PN 82406. Nie można nie wspomnieć, że mają one metryczny rodzaj gwintu. Elementy z tej kategorii są wykonywane ze stali nierdzewnej A2, stali kwasoodpornej A4, stali węglowej czy mosiądzu. Produkowane są w klasach wytrzymałości 4.6, 4.8 i 8.8. Jaką mają powłokę? Może ona być surowa czy czerniona. Warto również uwzględnić takie elementy, jak ocynk galwaniczny czy ocynk ogniowy itp. Gdzie śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem – tak zwane zamkowe – są stosowane? Między innymi do połączeń konstrukcji drewnianych albo takich, które są narażone na bezpośredni kontakt ze skórą. Warto tutaj wyróżnić łeb kulisty. Jest to bowiem elegancki ozdobnik elementu łączącego. Opisywane elementy służą również do skręcania ławek czy płotów.

Śruby imbusowe

Jakie jeszcze śruby mają duże uznanie wśród Polaków? Między innymi są to elementy imbusowe. Mają one oznaczenia DIN 912/ISO 4762/PN 82302. Pamiętajcie, że znajomość tylko Polskiej Normy to za mało. Wszystko dlatego, że na przykład w sklepie niemieckim itp. sprzedawca może do końca nie wiedzieć, o jakie produkty Wam chodzi. Jeśli zatem znacie tylko Polskie Normy, to dobrze jest w tym momencie skorzystać z tabeli konwersji norm. Dzięki temu naprawdę w mig dowiecie się, jakie są inne oznaczenia biorąc pod uwagę DIN oraz ISO.

Czym jeszcze cechują się te elementy? Występuje tutaj metryczny lub drobnozwojny rodzaj gwintu. Klasa własności to 8.8/10.9/12.9. Jaką tutaj zastosowano powłokę? Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. W niektórych sytuacjach ludzie decydują się na powłokę surową. Mają również do dyspozycji ocynk galwaniczny, ocynk galwaniczny żółty, powłokę czernioną (oksydowaną), ocynk płatkowy itp. Warto wiedzieć, że śruby imbusowe są stosowane na przykład do różnego rodzaju mocowań. Wykorzystuje się je także w trakcie budowy maszyn technicznych oraz przemysłowych. To jednak nie wszystko. Śruby imbusowe są relatywnie łatwe w aspekcie montażu i demontażu w otworach. Nic więc dziwnego, że są doceniane między innymi przez inżynierów utrzymania ruchu.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here