Do czego służą agregaty prądotwórcze

Dla wielu osób prąd bierze się z gniazdka elektrycznego, a przerwy w dostawie energii są na tyle rzadkie, że nie stanowią problemu. Są jednak sytuacje, w których własne źródło prądu jest niezbędne. Mamy tu na myśli przede wszystkim zasilanie urządzeń, które wymagają wielkiej mocy i prądu zmiennego, niemożliwego do uzyskania dzięki zwykłym akumulatorom. Gdzie agregaty prądu potrzebne są najbardziej?

Agregaty prądotwórcze: główne rodzaje

Przede wszystkim należy rozróżnić dwa podstawowe typy agregatów prądotwórczych: stacjonarne i mobilne. Pierwsze z nich służą głównie jako zasilanie awaryjne budynków, które wymagają stałego dostępu do prądu, niezależnie od ewentualnych awarii i przerw w dostawach. Mobilne natomiast używane są jako prowizoryczne minielektrownie, zarówno podczas organizacji imprez plenerowych, jak i w przydomowych warsztatach.

Urządzenia instalowane na stałe

Generatory prądu stosowane są przede wszystkim w miejscach takich jak szpitale, centra danych, banki czy infrastruktura telekomunikacyjna. W tych miejscach nawet krótka przerwa w dostawie prądu mogłaby zagrażać ludzkiemu życiu, jak w szpitalach, lub generować potężne straty – w bankowości i telekomunikacji czas to dosłownie pieniądz i każda sekunda jest warta majątek. Stacjonarne agregaty prądotwórcze to urządzenia zapewniające prąd o dużej mocy, ale ze względu na pokaźne wymiary nie nadają się do przemieszczania, są więc montowane w budynkach na stałe.

Mobilne agregaty prądotwórcze

Mobilne agregaty prądotwórcze są o wiele mniejsze od stacjonarnych, do tego często są wyposażone w koła lub uchwyty do przenoszenia. Są stosunkowo lekkie – ważą poniżej 40 kilogramów, więc łatwo ustawić je w miejscu, w którym są aktualnie potrzebne. Można je znaleźć na przykład tu: https://agregaty.com.pl/. Najczęściej stosowane są przy organizacji imprez plenerowych, ale chętnie kupują je także osoby dużo podróżujące samochodami kempingowymi. Często można się też spotkać z tymi urządzeniami na budowach, gdzie nie został jeszcze doprowadzony prąd z elektrowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here