O tkaninie bambusowej możemy mówić wtedy, kiedy stosunek włókien bambusowych do bawełnianych wynosi 40% do 60%. Ręczniki bambusowe w ostatnich latach są bardzo popularne, ze względu na liczne właściwości. W tym artykule, skupimy się na zaletach tychże ręczników.

Hipoalergiczność

Ręczniki bambusowe są chętnie wybierane ze względu na hipoalergiczność. Uprawa bambusa nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych, dlatego też tkanina nie podrażnia skóry i jest ekologiczna. Z tego względu ręczniki, prześcieradła, ubranka z włókna bambusowego zyskują popularność wśród młodych mam. Sprawdzają się w szczególności wśród dzieci mających wrażliwą skórę lub alergię. Ponadto ręczniki bambusowe nie zawierają w swoim składzie lanoliny, która jest jedną z przyczyn wywołujących uczulenia.

Chłonność

Ręcznik ma za zadanie osuszać skórę z wody. Ręczniki wykonane z włókna bambusowego idealnie spełniają tę rolę, wchłaniając wodę w 100%. Z czego to wynika? Włókna bambusowe nie są, aż tak bardzo skręcone i pozostają między nimi mikro przestrzenie, w które wnika woda, podczas wycierania. Woda bardzo szybko jest z nich uwalniania, podczas schnięcia. Z tego względu ręcznik bambusowy wchłania trzy razy więcej wody, niż tkanina bawełniana.

Antybakteryjność

Bambus posiada naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Badania pokazują, że w ręcznikach bambusowych jest mniej bakterii o 70% niż w wypadku ręczników bawełnianych.

Bambus posiada naturalną substancję – bamboo kun, która ochrania roślinę przed wszelakimi bakteriami. Z kolei badania przeprowadzone przez Japanese Textile Inspection Asspociation wykazały, że produkty z włókien bambusowych zachowują swoje właściwości nawet po 50 praniach. Eksperyment pokazuje, że wszelakie bakterie i grzyby nie działają na tkaninę, bez względu na to czy jest sucha czy mokra.

Wytrzymałość

Ręczniki bambusowe są znacznie wytrzymałe od tych bawełnianych, ze względu na większość odporności na pylenie. Włókna bawełniane są cięższe, dlatego nawet przy intensywnym użytkowaniu nie opadają. Dzięki temu nawet po wielu praniach ręczniki są puszyste, miękkie, a właściwości tkaniny będą jeszcze zachowane na długo.

Z włókien bambusowych coraz częściej wykonywane są ubrania, prześcieradła czy nawet pieluszki dla dzieci. Pościel bambusowa zyskuje coraz więcej sympatyków ze względu na liczne właściwości takie, jak chłonność, antybakteryjność, hipoalergiczność. Mimo, że produkty bambusowe są nieco droższe, warto się na nie zdecydować. Inwestycja na pewno się zwróci, ponieważ np. ręczniki są odporne na eksploatację i posłużą nam dłużej, niż te bawełniane.

Źródło: Diuna24 – Tekstylia sklep

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here