Każdy, kto mieszka w mieście, zapewne nie raz zastanawiał się nad tym, w jaki sposób najefektywniej i najprzyjemniej wypocząć. Życie w mieście ma swoje plusy i minusy. Do minusów zaliczyć można trudności w znalezieniu cichego, zielonego i przyjemnego do odpoczynku miejsca. Obrzeża miast i wiejskie krajobrazy cechują się zazwyczaj nieograniczonymi obszarami z bujną roślinnością, idealnymi do relaksu na świeżym powietrzu. W mieście nie jest o to aż tak łatwo. Powiększające się wciąż ulice i natłok zabudowań to częste sąsiedztwo i codzienny widok z okna mieszkańca miasta. Jednak i w każdym mieście jest mnóstwo miejsce, często bardzo niepozornych, które pozwalają na wygodny, urokliwy wypoczynek. Są to rozmaite skwery, parki, laski czy place. W każdym z takich miejsc znajdziemy z całą pewnością ławki. Nic w tym dziwnego – ławka miejska to dobry, a wręcz idealny mebel do wypoczynku na zewnątrz.

Ławki miejskie to meble znane od wieków. Ich użyteczność nie podlega powinna żadnej dyskusji. Ławka przyda i świetnie się sprawdzi w wielu miejscach. To właśnie ławki umożliwiają wykonywanie tak wielu codziennych, miejskich aktywności. Na obszernej ławce możemy się wygodnie rozsiąść z codzienną prasą czy interesującą książką. Zamiast spędzać kolejne chwile w zamkniętych pomieszczeniach pracowniczych, możemy zjeść na niej drugie śniadanie. Ławka to także idealny mebel do… opalania! W letnie, upalne dni wystarczy zabrać z domu miękki koc lub większy ręcznik, by nabrać naturalnej, ładnej opalenizny. Ławka w miejskim parku to miejsce spotkań z przyjaciółmi czy wyjątkowych randek. Na ławce możemy po prostu wyciszyć się w samotności czy usiąść na moment podczas spaceru z rodziną czy psem. Ciężkie zakupy i dłuższa trasa do przejścia? Napotkana po drodze ławka będzie idealna na złapanie oddechu i chwilę odpoczynku przed dalszą drogą. Szczególnie starszym osobom w takim przypadku ławka miejska będzie bardzo pomocna. Ławki świetnie sprawdzają się również w pobliżu przystanków autobusowych, na dworcach i na stacjach. Dłuższe czekanie na komunikację miejską dzięki ławce nie będzie problemem. Zawsze można na niej przysiąść, wyjąć z plecaka książkę i zagłębić się w lekturze, zamiast zerkać co chwilę na wskazówki zegarka.

Nie ulega zatem wątpliwości fakt, że ławki miejskie są niezwykle istotne w każdym miejskim krajobrazie. Trudno wyobrazić sobie codzienne miejsca, które spotykamy po drodze bez praktycznych ławek. I w wielu miejscach wciąż jest ich za mało bądź nie ma ich w ogóle. Powinno się to zmieniać. Ławki miejskie to po prostu synonim funkcjonalizmu. Nie ma drugiego mebla miejskiego, który cieszyłby się tak dużą popularnością. Warto korzystać z każdej chwili spędzonej na świeżym powietrzu i warto wykorzystywać do tego odpoczynku właśnie ławki. Te meble w prosty sposób dbają o nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Spędzanie czasu w otoczeniu zieleni, korzystanie z promieni słonecznych i oddychanie świeżym powietrzem korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Ławki miejskie spowodowały, że mieszkańcom miast można spokojnie powiedzieć: „Wypoczywaj w mieście, tak jak lubisz!”. Wygodna, komfortowa w użytkowaniu ławka to zawsze dobra inwestycja miejska i z całą pewnością potwierdzi to każdy mieszkaniec miasta, który z niej korzysta na co dzień.

 —
Autorem powyższego wpisu jest Kamila Madzianda – specjalista ds. wyposażenia ogrodów w sklepie internetowym Edinos.pl. Pracownicy sklepu aktywnie udzielają się w dziedzinie projektowania i urządzania niebanalnych miejsc. Nasi konsultanci chętnie podzielą się z Tobą własnymi wskazówkami i pomogą dobrać odpowiednie produkty dla Twoich projektów. Porozmawiaj z nami. Zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here