Wybieramy lampy do salonu. Sprawdzone wskazówki

Salon to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Pełni kilka różnych funkcji: reprezentacyjną, wypoczynkową oraz gościnną. Z tego względu, jego urządzanie wymaga dobrego planu. Dotyczy to zarówno mebli, podłóg, czy ścian, jak i odpowiedniego oświetlenia.

Światło w salonie, a podział na strefy

Rozważając wybór opraw do pokoju dziennego, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego funkcjonalność. Aspekt praktyczny odgrywa tutaj ogromną rolę, m.in. ze względu na fakt, iż salon służy nam zarówno do wypoczynku, oglądania telewizji, czytania, jak i do przyjmowania gości. Właśnie dlatego na samym początku powinniśmy podzielić te pomieszczenie na strefy. W każdej z nich oświetlenie będzie pełnić nieco inną funkcję.  

Oprawy dzielimy na trzy główne rodzaje: ogólne (sufitowe), dodatkowe, oraz dekoracyjne. Należy pamiętać, że wszystkie lampy do salonu powinny być spójne stylistycznie. W przypadku oświetlenia ogólnego, chodzi przede wszystkim o rozjaśnienie całego wnętrza, bez pozostawiania zacienionych kątów. Jego celem jest działanie na całej długości i szerokości, zapewniając ogólną widoczność w pokoju. Lampa sufitowa musi rzucać rozproszone, dość naturalne światło. W przypadku pomieszczeń niskich i niewielkich, poleca się wybór stylowego plafonu. Do salonów dużych lub wysokich, dobrym rozwiązaniem okazują się lampy wiszące. Najważniejsze jest jednak to, aby wielkość i zasięg świecenia oprawy sufitowej były odpowiednio dopasowane do wymiarów pokoju dziennego.

Dodatkowe i dekoracyjne

Każdy, nawet najmniejszy salon, wymaga zastosowania więcej niż jednego źródła światła. Właśnie tutaj wkracza kwestia podziału pomieszczenia na strefy użytkowe. Najlepszymi miejscami na postawienie lampy stojącej lub montaż reflektora, kinkietu, lamp wiszących, wpuszczanych w sufit czy ścianę, są okolice kanapy i telewizora. Równie często umieszcza się je nad stołem jadalnianym. To tutaj czytamy, oglądamy, czy po prostu skupiamy na czymś wzrok. Dlatego w okolicy tych miejsc musi znaleźć się dodatkowe źródło światła skierowane ku dołowi.

Modele dekoracyjne są, jak sama nazwa mówi, oprawami o funkcji ozdobnej. Mogą być to taśmy lub lampki LED wmontowane w okolicy mebli czy sufitu, tworzące ciekawe efekty świetlne. Warto, aby rzucały niezbyt silne, nieco przytłumione światło. Oświetlenie dekoracyjne pozwala uzyskać przyjemny, przytulny, odprężający lub intymny nastrój.

Jak zaoszczędzić na zakupie lamp?

Odpowiednie oświetlenie pokoju dziennego wymaga od nas dobrego planu. Może się wydawać, że wiąże się też z dość dużym wydatkiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczbę niezbędnych elementów, które pozwolą stworzyć stylową, nowoczesną całość. Jednak korzystając ze sklepów online, np. elektromag.pl, możemy znacząco obniżyć koszt zakupu opraw do salonu. W sieci znajdziemy zdecydowanie większy wybór produktów, pochodzących od różnych producentów. Co więcej, sprzedawcy często umożliwiają skorzystanie z atrakcyjnych rabatów, możliwości zwrotu lub wymiany w ciągu miesiąca, oraz darmowej dostawy po przekroczeniu określonej wartości zamówienia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here