Zamarzyło Ci się mieszkanie urządzone w industrialnym klimacie i zastanawiasz się jak można by wprowadzić jego elementy do aranżacji Twojego mieszkania? W tym artykule przeczytasz o charakterystycznych elementach tego typu projektów.
Przeglądając rozmaite katalogi przedstawiające profesjonalne aranżacje wnętrz możemy zauważyć, że nie słabnie moda na styl industrialny oraz loftowy w polskich wnętrzach mieszkań. Stylistyka tego typu doskonale wpisuje się także w nowoczesną architekturę budynków, która oparta jest na prostych geometrycznych bryłach oraz naturalnych materiałach takich jak beton, drewno, stal oraz szkło. Transparentność jest niewątpliwym spoiwem nowoczesnych budynków z industrialnymi projektami wnętrz. Dla większości nie jest raczej problemem rozpoznanie tego typu stylistyki w mieszkaniu. Inną natomiast sprawą jest jej stworzenie od absolutnych podstaw w nowo wybudowanej przestrzeni mieszkalnej.
Styl industrialny – jakie materiały?
Aby zrozumieć na czym polega ten styl, warto przyjrzeć się znaczeniu angielskiego słowa ‘industrial’. Wyrażenie to oznacza dosłownie – ‘przemysłowy’. A zatem wnętrze urządzone w tym stylu nawiązuje tematyką do klimatu fabryk oraz najróżniejszych obiektów przemysłowych. Wnętrza industrialne są pełne transparentnej przestrzeni. Pomieszczenia są wysokie i obszerne, wyposażone w wiele dużych przeszkleń, które sprawiają, że wnętrza są bardzo dobrze doświetlone. Podstawowymi materiałami eksponowanymi w tych projektach są beton, drewno, cegła oraz metale. W pomieszczeniu industrialnym mile widziane są uwydatnione elementy miejskich instalacji, np. w postaci rur od klimatyzacji, czy stalowych rur instalacji centralnego ogrzewania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać do tego celu elementy imitujące prawdziwe instalacje. No i rzecz jasna nie może zabraknąć oświetlenia w postaci albo żarówek zwisających z sufitu na kablach lub żyrandoli i lamp w postaci masywnych metalowych reflektorów.
Jeżeli planujesz samodzielne stworzenie wnętrza w stylu industrialnym, kierujemy słowo przestrogi. O ile koncepcja ta może wydawać się stosunkowo prosta, o tyle trzeba mieć świadomość, że w tej stylistyce granica między modnym i spójnym projektem, a post przemysłowym bałaganem jest bardzo niewielka. Na etapie powstawania wizji projektu wnętrza, warto posiłkować się jak największą ilością profesjonalnych projektów wnętrz. Świadomość surowców wykorzystywanych w projektach wnętrz w stylu industrialnych pozwala na skuteczny dobór odpowiednich elementów wyposażenia. Ściany z betonu i starej czerwonej cegły, podłoga z wyraźnie widocznymi słojami drewna oraz stalowe czarne elementy w meblach to niewątpliwy przepis na sukces.
Drewno w stylu industrialnym
Drewno jest materiałem ponadczasowym, w zależności od sposobu wykończenia doskonale sprawdza się niemal w każdej stylistyce. W industrialnych wnętrzach znakomicie sprawdza się głęboko szczotkowane drewno, które charakteryzuje wyraźny rysunek słoi wyczuwalnych dotykiem. Jednym z nieodłącznych elementów domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem bądź piętrowych są schody. W stylu industrialnym często wykonuje się je z drewna. Jak dowiadujemy się na stronie producenta schodów Drewdom, z powodzeniem można wykorzystać różne gatunki drewna, przy czym do najtrwalszych zalicza się oczywiście dąb, orzech, jesion oraz buk.
Styl industrialny – jaka kolorystyka?
Zarówno styl industrialny jak i loftowy charakteryzują się stonowanymi, spokojnymi kolorami stanowiącymi tło dla bardziej wyrazistych pojedynczych dodatków. Zazwyczaj mile widziana jest czerń, biel oraz najróżniejsze odcienie szarości. W przeciwieństwie do obiegowych opinii wnętrze urządzone w stylu industrialnym nie musi być ciemne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ściany były wykonane w jasnych odcieniach szarego betonu, a podłoga z jasnobrązowego buku. Zastosowanie klasycznych dużych okien zapewni dużą dawkę światła słonecznego, które napełni wnętrze naturalną energią. Uzupełniwszy wnętrze o dodatki wykonane z naturalnych materiałów stworzymy klimat, w którym chyba każdy będzie mógł czuć się dobrze.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą PlatformaMebli.pl. Firma specjalizuje się w produkcji mebli industrialnych oraz loftowych.