balkon

Mieszkanie w mieście to niewątpliwie duża wygoda związana z bliskością centrów kulturalnych, muzeów i placówek handlowych. Drugą stroną medalu jest jednak oderwanie od natury i konieczność pogodzenia się ze wszechobecnym asfaltem i betonem. Tym cenniejsza staje się możliwość stworzenia własnego, prywatnego skrawka zieleni, a w tej roli doskonale sprawdzi się balkon.

Ogród na balkonie? To łatwiejsze niż myślisz!

Balkony są poszukiwanym, a przez to też coraz częściej spotykanym w nowoczesnym budownictwie, elementem architektury. Nic w tym dziwnego, przecież każdy z nas po całodziennej pracy i trudach związanych z przeciskaniem się zatłoczonymi ulicami, marzy o chwili wytchnienia poza murami biur i mieszkań. Balkony są różne, tak jak różne mogą być ich kształty i wielkość. Szczęśliwcy dysponujący dużym metrażem z powodzeniem mogą pokusić się nie tylko o aranżację kwiatową, ale też spróbować swoich sił w balkonowej uprawie warzyw. Mniejsze balkony muszą podlegać ściślejszym rygorom, a ich funkcja najczęściej zostaje podporządkowana cechom użytkowym. Nie oznacza to jednak, że nie da się tu zaprosić natury.

Co uprawiać na balkonie? To zależy od położenia naszego mieszkania, a mówiąc dokładniej od ilości wpadającego światła. Na balkonach położonych od strony południowej doskonale sprawdzają się obficie kwitnące lobelie, surfinie i bratki. Tam, gdzie słońce dociera z trudem, warto wybrać cieniolubne odmiany begonii lub pelargonie. To także doskonałe miejsce dla ozdobnych traw i paproci. Niezwykle efektowne, choć wymagające niemałego nakładu pracy są miniaturowe wersje drzewek lub krzewów. Myśląc o przydomowym warzywniku, powinniśmy zainteresować się ziołami. Bazylia, tymianek i cząber sprawdzą się w każdej kuchni, a przy tym są łatwe w uprawie i poza walorami smakowymi oferują też ciekawe urozmaicenie kolorystyczne. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o urządzenie niewielkiej plantacji rzodkiewek, sałaty i pomidorów. Te zerwane prosto z krzaczka smakują przecież najlepiej.

Jeszcze lepszy wypoczynek

Przebywanie w otoczeniu roślin wspaniale uspokaja i pozwala zwiększyć dystans do codziennych problemów. Jeśli tylko miejsce nam na to pozwala, rozważmy ustawienie na balkonie mebli ogrodowych. Śniadanie w gronie rodziny lub bliskich zdecydowanie lepiej będzie smakowało pod gołym niebem, niż w nawet najpiękniej urządzonym salonie — tym bardziej że bez trudu możemy dostosować aranżację balkonu do wymagań domowników. Świece I lampiony nie zajmą dużo miejsca, pomogą za to zbudować niepowtarzalny i intymny klimat. Podłogę możemy pokryć sztuczną trawą lub drewnianymi panelami, a betonowe ściany oraz metalowe barierki z powodzeniem zasłonimy używając wiklinowych mat.

Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę — nie tylko doskonale komponują się z roślinami balkonowymi, ale tez skutecznie separują nas od otaczającego hałasu, chronią przed kurzem i wścibskimi spojrzeniami. Poszukując wiklinowej maty warto zajrzeć na stronę wiklinowy-ogrod.pl. Znajdziemy tu nie tylko estetyczne maty o wyjątkowo wysokiej jakości, ale też donice i kule wiklinowe, które nadadzą naszemu otoczeniu wyjątkowego charakteru i znacznie ułatwią podział przestrzeni na strefy funkcjonalne. Wiklina to najpiękniejszy sposób na otoczenie się naturą, a jej legendarna wytrzymałość sprawia, że własnoręcznie stworzonymi aranżacjami będziemy mogli cieszyć się przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here