Urządzanie własnego miejsca to zdecydowanie przyjemne zajęcie. Nie znaczy to jednak, że będzie łatwo. Niejednokrotnie nawet najlepszy pomysł, czy plan, może pokrzyżować nieustawność pomieszczenia, lub jeden niepasujący do reszty aranżacji szczegół. Nie inaczej jest z łazienką, która wbrew pozorom daje duże pole do popisu, jeżeli chodzi o aranżacje i urządzanie. Dziś to właśnie łazienka będzie naszym tematem głównym, a konkretnie jej aranżacja w stylu skandynawskim.
Styl skandynawski do łazienki
Styl skandynawski od lat podbija serca ludzi na całym świecie. Między innymi przez giganta meblarskiego IKEA, z którym to w Polsce najczęściej styl skandynawski się kojarzy. Nie da się ukryć, że siłą stylu skandynawskiego jest jego elegancja i prostota. Dzięki niej pomieszczenia stają się nie tylko optycznie większe i jaśniejsze, ale także bardziej funkcjonalne. To z kolei doskonale współgra z naturą łazienki, która z reguły jest znacznie mniejsza niż reszta pomieszczeń w domu, czy mieszkaniu. Zastosowanie skandynawskiej stylistyki pozwala nadać łazience charakteru, nie działając kosztem miejsca i przestrzeni, która jest tutaj na wagę złota.
Jakie meble łazienkowe w stylu skandynawskim?
Jak widać, styl skandynawski to jedno z lepszych rozwiązań, jeżeli chodzi o urządzanie łazienki. Początkiem aranżacji, niezależnie od stylu jest oczywiście dobór odpowiednich mebli. W przypadku łazienki, najwięcej zdziałamy, dobrze dobierając szafki. Jak wiadomo styl skandynawski drewnem stoi, więc kupując meble łazienkowe, warto zastanowić się nad kompletami z drewna, być może w jasnych, a nawet białych tonacjach. To powinno zdecydowanie rozjaśnić pomieszczenie i stworzyć wrażenie większej przestrzeni, a o to nam właśnie chodzi.
Idąc dalej w procesie aranżacji, warto ostrożnie podejść do wyboru dodatków. Styl skandynawski nie lubi przepychu i kiczu, dlatego czasem lepiej jest zrezygnować z kilku elementów, bo w tym wypadku, im mniej, tym lepiej.
Jakie dodatki do łazienki w stylu skandynawskim?
Jeżeli chodzi o wcześniej wspomniane dodatki, to sprawa jest dość oczywista. W tej stylistyce jest bowiem kilka niezawodnych elementów, które praktycznie zawsze świetnie wpasowują się resztę aranżacji. Jednym z nich jest lustro – najlepiej duże i jeżeli to możliwe – bez ramy, czy obwoluty. Kolejnym aranżacyjnym niezbędnikiem jest element roślinny, czyli coś, co ożywi nieco drewniane klimaty. Zasadniczo przyjęło się, że w tej stylistyce nie należy sięgać po kolorowe kwiaty. Zamiast tego, lepiej jest postawić na pojedyncze zielone elementy rozstawione w dużej odległości od siebie tak, aby nie zaburzać i nie ograniczać przestrzeni.