Styl skandynawski jest obecnie szeroko eksplorowany. Meble wykonane w tym stylu znajdziemy nie tylko w ofercie wielkopowierzchniowych sklepów meblarskich, ale również w sklepach internetowych. Szczególnie chętnie sięgamy po nie w czasie urządzania jadalni i salonu. Jeśli zależy ci, by twoje wnętrze było urządzone klimatycznie i stylowo, polecamy zdecydować się na stół w stylu skandynawskim. Poniżej podpowiemy – jakie rodzaje stołów skandynawskich znajdziesz oraz na jakie parametry zwrócić uwagę w czasie zakupu.
Zakup stołu skandynawskiego – sprawy ważne i ważniejsze
Zacznijmy od ustalenia najważniejszych spraw związanych z samym ulokowaniem stołu. Istotnymi kwestiami są: rozmiar pomieszczenia, w którym stół stanie, przewidziane dla niego miejsce, ilość osób, które będą regularnie lub sporadycznie przy nim zasiadać oraz pożądany rozmiar blatu.
Jeśli stół stanie przy ścianie – pomiędzy krawędzią blatu a ścianą powinna znajdować się przestrzeń przynajmniej około metra. Dzięki niej, osoby siedzące będą mogły swobodnie przerwać posiłek i wstać. Nie należy też stawiać stołu bezpośrednio przy wejściu, lecz raczej w głębi pomieszczenia.
Dobierając rozmiar blatu ustalmy, ile osób będzie korzystać ze stołu. Dla jednej osoby powinniśmy zagwarantować około 60 cm krawędzi stołu. Przy stole, którego dłuższa krawędź ma 120 cm długości – swobodnie zasiądą 4 osoby. Przy stołach o długości: 180, 240 i 300 cm zasiądzie kolejno: 6, 8 i 10 osób.
Jaki blat w stołach skandynawskich – prostokątny czy okrągły?
Najczęściej wybierane są stoły prostokątne, co nie powinno dziwić. Posadzenie przy takim stole kilku lub nawet więcej gości jest łatwiejsze, niż w sytuacji gdy blat ma kształt kwadratowy lub okrągły.
Często wybierane są stoły z zaokrąglonymi rantami, jednak to modele kanciaste są uważane za najbardziej funkcjonalne. Wiele spośród dostępnych ma dodatkowe rozkładane skrzydła, które chowa się lub wsuwa pod blat główny. Ponadto, biesiadę najłatwiej zorganizować właśnie na stole prostokątnym.
Stoły o blacie okrągłym są ustawiane przede wszystkim w pomieszczeniach dużych rozmiarów, gdzie przewidziano dla nich miejsce centralne.
Materiał stołu skandynawskiego – po jaki sięgać, z jakiego zrezygnować?
Najchętniej wykorzystywane jest drewno – szczególnie jego jasne odcienie, idealnie pasujące do wystroju kuchni i jadalni. Dzięki niemu, stworzymy przyjemną, domową atmosferę. Stoły z drewna sosnowego lub dębowego – sękowego jak i jednolitego – idealnie pasują do jasnych aranżacji, w których dominuje biel i beż.
Stelaż stołu i jego nogi powinny być wykonane w prosty sposób, tworząc zgrabną bryłę. Popularne są zarówno modele z jednoczęściowym wspornikiem, jak i osobnymi, masywnymi nóżkami. Warto wybierać stoły ze stelażem metalowym – na przykład aluminiowym – szczelnie pokryte czarną, matową farbą.
Klasycznym przykładem jest stół Hausgesund, dostępny w ofercie sklepu internetowego Hugle. Jego zgrabnie wyprofilowane nogi idealnie komponują się z jasnobrązowym blatem. Meble Hugle warte polecenia to także stoły Fredriksad, Harstad i Bodo. W każdym z nich nogi tworzą konstrukcję o odmiennej geometrycznej bryle, przypominając dzieło sztuki minimalistycznej lub industrialnej.