pellet

Jeśli szukasz wydajnego i taniego paliwa opałowego – pellet to dobry wybór. Przy pomocy pelletu ogrzejemy budynek mieszkalny oraz wodę płynącą w kranach. Do spalania pelletu potrzebny jest kocioł o odpowiedniej budowie i palniku. By wybór okazał się trafiony warto upewnić się czy interesujący nas kocioł jest dobrej jakości. O tym jak to sprawdzić – dowiesz się poniżej.

Kocioł na pellet wysokiej klasy – o czym pamiętać podczas zakupów

Kotły na pellet to wydatek kilku tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy przede wszystkim od mocy danego kotła, ta z kolei – od naszych potrzeb grzewczych. One natomiast zależą od powierzchni naszego domu oraz od tego czy budynek był pokryty dodatkową warstwą izolacyjną. Im starsze budownictwo – tym gorzej i trudniej zagrzać będzie obiekt. Warto też uwzględnić ilość pięter, strych lub poddasze, rodzaj dachu i wysokość sufitu.

Nowoczesne kotły na pellet działają automatycznie. Ich obsługa jest szybka i łatwa, w tym celu posiada panel z interfejsem. Kocioł pracuje automatycznie wykonując kolejne procedury – pobieranie właściwej dawki paliwa, transport na palnik i spalanie. Spalanie jest kontrolowane i przebiega tak by uzyskać optymalną ilość energii cieplnej.

Przeglądając kotły warto upewnić się czy posiadają certyfikaty poświadczające ich funkcjonalność i bezpieczne używanie. Dobrze też będzie sprawdzić orurowanie kotła – w jaki sposób należy je czyścić? Polecamy wybór rur czyszczonych automatycznie, są żywotne, wytrzymałe i potrafią działać równie długo co same kotły.

Kotły na pellet – konstrukcja i ważne elementy

Sprawdź też jaki jest sposób usuwania popiołu w danym kotle. Większość usuwa popiół samoczynnie, z powierzchni paleniska. Trafia do pojemnika. Oczywiście, jest to popiół na bazie biomasy, ekologiczny – można użyć go jako naturalnego nawozu by wzbogacić glebę pod trawnikiem.

Zbiornik na paliwo jest elementem zautomatyzowanym. Warto zwrócić uwagę na jego pojemność oraz przygotować miejsce do przechowywania dodatkowe pelletu.

Podajniki to elementy odpowiedzialne za transport paliwa na palenisko. Dwa podajniki stosowane w konstrukcji kotłów do pelletu do podajnik ślimakowy i pneumatyczny. Działają precyzyjnie i bez niczyjej pomocy.

Praca kotła jest zautomatyzowana a jego obsługa odbywa się poprzez prosty panel. Pozwala zaprogramować pracę kotła – także przez WiFi korzystając ze specjalnych aplikacji. Jest to duże ułatwienie – jeśli zależy nam by po powrocie z pracy lub urlopu wejść do nagrzanego domu.  

Pellet – strzał w dziesiątkę!

Pellet dobrej jakości powinien być złożony z niemal identycznych drobinek. Średnica powinna mieścić się od 6 do 12 mm., długość ok. 40 mm. Pellet ma stosunkowo niski poziom wilgoci – w przedziale 8-12%. Zdecydowanie zaletą pelletu jest niewielka produkcja popiołu – to ułatwi nam posprzątanie kotła. Rzadziej też będziemy musieli to robić.

Najlepszej jakości pellet ma moc opałową dochodzącą do 18 Mj na kilogram paliwa. Niewielka ilość siarki i chlorków sprawia, że jego spalanie jest ekologiczne i dozwolone we wszystkich krajach UE.

By rozpoznać, czy pellet nie jest podrabiany należy sprawdzić zapach i konsystencję. Pellet powinien rozdrabniać się pod naciskiem i pachnieć naturalnym drewnem (bez dodatków kleju). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here