Projekty domów parterowych

Każdy, kto marzy o własnym domu, ma swoje ulubione typy domów, którymi inspiruje się przy wyborze projektu. Domy parterowe są jednym z najczęściej spotykanych rodzajów budynków mieszkalnych – wynika to z dość niskich kosztów budowy i tego, że można je budować właściwie na każdej działce. Warto wiedzieć, że choć kojarzą się raczej z małym metrażem, można znaleźć także duże domy parterowe o metrażu zapewniającym komfort nawet dużej rodzinie. Podpowiadamy, kiedy warto decydować się na realizację projektu domu parterowego i na co zwracać uwagę przeglądając propozycje architektów.

Czym wyróżniają się projekty domów parterowych?

Przede wszystkim – jak sama nazwa wskazuje – projekty domów parterowych to propozycje budynków jednokondygnacyjnych, choć zdarza się, że mają też poddasze. Najczęściej jest ono nieużytkowe, choć niektórzy urządzają na nim pokój gościnny czy z przeznaczeniem do rzadkiego używania. Ponieważ wszystkie pomieszczenia są rozmieszczone na jednym poziomie, takie domy zajmują o wiele większa powierzchnię na działce, niż wielokondygnacyjne domy o podobnym metrażu. Dlatego nawet niewielki dom parterowy często wymaga stosunkowo dużej ziemi.

Ważną cechą współczesnych domów, na którą coraz częściej zwracamy uwagę już na etapie budowy, jest ich wydajność energetyczna. Projekty domów parterowych często zakładają ich energooszczędność, a ich konstrukcja i układ pomieszczeń mogą temu sprzyjać. Aby tak było, dom powinien być zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu. W przypadku budynków o większej powierzchni warto zadbać o dodatkowe okna dachowe, ponieważ głębsze partie pomieszczeń znajdują się dość daleko od ścian zewnętrznych, a więc i okien. Pozwoli to na odpowiednie oświetlenie pokoi.

Jakie zalety mają projekty domów parterowych?

Wiele osób ceni sobie rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji. To rozwiązanie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni przede wszystkim z mieszkania w blokach, pozwala na wygodną i bezpieczną komunikację w obrębie całego domu. Do tego, jeżeli w rodzinie jest osoba mająca trudności w poruszaniu się, jest to właściwie jedyny sposób, by zapewnić jej swobodne korzystanie z domu. To samo dotyczy dzieci – wielu rodziców chętnie rezygnuje z piętrowych domów, by uniknąć ryzyka upadku ze schodów.

Wydajność energetyczna budynku zależy od jego kształtu i materiałów, z jakich jest zbudowany, ale w przypadku projektów parterowych łatwiej zachować optymalną cyrkulację powietrza i w praktyce można nieco oszczędzić na ogrzewaniu.

Projekty domów parterowych – jakie style wchodzą w grę?

W sieci można znaleźć wiele stron poświęconych gotowym projektom domów parterowych. Jedną z nich jest https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Już pobieżne przejrzenie propozycji wystarczy, by zobaczyć projekty w różnych stylach i technologii. W przypadku projektów domów parterowych możemy zdecydować się zarówno na nowoczesne, przyciągające wzrok bryły, jak i na klasyczne lub drewniane. Warto wiedzieć, że w każdym wypadku możliwe jest zadbanie o energooszczędność budynku. Domy parterowe są z założenia dość niedrogie w budowie, ale jeżeli komuś zależy na czasie i maksymalnych oszczędnościach, warto zdecydować się na dom w technologii drewnianej. Taki dom może powstać nawet w trzy miesiące.

Projekty domów parterowych najczęściej powstają na planie kwadratu, ale istnieje także wiele takich budynków w kształcie litery „L” lub „H”. Często pozwalają na praktyczny podział domu na strefy, ale należy pamiętać, że są trudniejsze do ogrzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here