enzo muratore

Czy w środku miasta można odnaleźć bramy do innego świata? Oczywiście, co udowadnia utalentowana architekt, Joanna Ferens – Hofman (http://ferensdesign.pl/).

Projekt restauracji Enzo Muratore w Lublinie od strony ulicy nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ot, zwykła piaskowa ściana z ogromnym drewnianym szyldem prezentującym nazwę lokalu. Modnie, vintage.

Jednak sama aranżacja w stylu steampunk przenosi gości do dziewiętnastowiecznego Londynu, znanego między innymi z „Sherlocka Holmesa” Roberta Downeya Jr. Wnętrze utrzymano w raczej mrocznej kolorystyce. Dominuje tu wiśnia, czerń, dębowy i orzechowy brąz. Prócz ściany od strony ulicy pomalowanej zwykłą farbą, przeciwległa zbudowana jest z surowej czerwonej cegiełki.

Wiszą na niej łańcuchy, akcesoria laboratoryjne i bliżej niezidentyfikowane przedmioty. Można by stwierdzić, że pochodzą z niedalekiej przyszłości. Jednak jest w nich coś takiego… niezrozumiałego… niepokojącego.

Do epoki steam (pary), gdy w Anglii rozpoczynała się kolejna rewolucja przemysłowa, a królowa Wiktoria wybierała fason sukni koronacyjnej, zupełnie nie pasują te wszystkie sprzęty. Nawet dziś, w dwudziestym pierwszym wieku, technologie wzbudzają nieufność. Przypomnijmy sobie chociażby film „Ja, robot”. Ludzie ledwie akceptują pomagające przy pracach wytwórczych roboty, tym bardziej humanoidalne stwory…

enzo

Tymczasem na ścianie wisi przynajmniej jeden. Czarny, wykonany z połyskującego metalu, nie może być większy od dziecka. Swoimi sztucznymi oczami zdaje się przeszywać odwiedzających. Zupełnie jakby zdawał sobie sprawę z ich wszystkich trosk, problemów, marzeń, miłostek. Dla niego są wyłącznie niezrozumiałymi kaprysami. Twarde serce strażnika nigdy nie ulegnie życiu.

Aranżacja restauracji w stylu steampunk prezentuje więc spojrzenie na to, co było i na to, co będzie. Nie znajdziemy tu nic związanego z codzienną rutyną.

muratore

W idealnej harmonii trwają dziewiętnastowieczne zwyczaje i nowe technologie. A wszystko to okroszone jest sporą dozą punkowej ironii. Trzeba to zobaczyć na własne oczy! Spędźmy urlop w Lublinie. Albo, jeśli jesteśmy zapracowani, rozsiądźmy się wygodnie z laptopem. Zdjęcia Enzo Muratore zamieszczone zostały na stronie: http://ferensdesign.pl/interior/lokale-uzytkowe/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here