Organza to rodzaj lekkiej tkaniny o splocie płóciennym. Ten rodzaj materiału jest „czysty”, co oznacza, że jest tkany w niezwykle niskiej gęstości. Powoduje to, że tkanina jest przezroczysta i stosunkowo cienka. Ze względu na swoją przezroczystość i wysoką oddychalność, organza jest powszechnie stosowana do wyrobu tych elementów odzieży, które nakładane są na inne, wykonane z grubrzych materiałów. Czasami jest wykorzystywana również do wytwarzania różnych rodzajów tekstyliów domowych.
Historia
W przeszłości organza była wyrabiana wyłącznie z jedwabiu. Jednak pojawienie się w pełni syntetycznych tkanin, takich jak poliester i nylon, umożliwiło wykonanie jej z innych materiałów podstawowych. Ze względu na jej niezwykle delikatną naturę, organzy nie można prać w pralce. Zamiast tego konieczne jest ręczne pranie tego rodzaju tkanin, a wielu konsumentów woli czyścić organzy na sucho.
Charakterystyczny jest sposób, w jaki wyrabiana jest organza. Materiał ten to tkanina o splocie płóciennym. Zarówno osnowa, jak i wątek, są dwiema przeciwległymi niciami, które są tkane razem w procesie wytwarzania tkaniny. Ponieważ organza jest tak lekka, jej jakość mierzy się w kategoriach otworów na cal (HPI), a nie liczby nici. Aby uzyskać ten pomiar, zlicza się liczbę otworów w każdym calu kwadratowym tej tkaniny, a im wyższa ocena HPI, tym lepszą jakość ma organza. Materiał ten jest więc uważany za tym lepszy, im bardziej jest przezroczysty.
O pochodzeniu nazwy
Termin „organza” pochodzi od słowa „organzine”, które w dzisiejszych czasach odnosi się do dowolnego rodzaju nici jedwabnej wytwarzanej za pomocą prostej metody skręcania. Podobnie jak większość innych jedwabnych tkanin, organza pochodziła z okolic Szlaku Jedwabnego, który był starożytną siecią szlaków handlowych rozciągających się od Chin do Europy. Jednak zarówno terminy „organza”, jak i „organzyna” nie pochodzą z żadnego chińskiego dialektu. Słowa te wywodzą się od „Urgang”, który było nazwą miasta w regionie Turkiestanu, w którym znajdował się jeden z najpopularniejszych rynków jedwabiu w starożytnym świecie.
W średniowieczu ludzie Zachodu przystosowali słowo „Urgang” do różnych swoich dialektów i tak właśnie powstała nazwa „organza”. Materiał ten i sposób jego wytwarzania przetrwał pod tą nazwą aż do czasów dzisiejszych. Aktualnie wysokiej jakości organzę możesz kupić w sklepach internetowych, na przykład tutaj: https://szklanatorebka.pl/pl/c/ORGANZA-MATERIAL/208.
Delikatna niczym kwiat
Ponieważ organza jest tak cienka i lekka, jest bardzo podatna na uszkodzenia. Należy unikać chwytania tkaniny na zaczepach i upewnić się, że materiał owinięty jest w substancję ochronną (taką jak muślin), gdy jest składowany przez dłuższy czas.