Wymiana powietrza w pomieszczeniach realizowana w sposób zorganizowany nazwa się wentylacją. To dzięki niej możliwe staje się doprowadzenie do budynku świeżego powietrza z zewnątrz w odpowiedniej ilości. Czasem jednak już na etapie konstrukcji zostają naruszone zasady wentylacji. Efekty takiego niedopracowania są negatywne dla mieszkańców.

Niekorzystne skutki jakie można odczuwać to między innymi:

  • zła jakość powietrza
  • dyskomfort użytkowników
  • wzrost wilgotności powietrza prowadzący do zawilgocenia budynku

Nawiewniki ścienne – czyli jak efektywnie doprowadzić niezbędne powietrze do domu

Specjalne nawiewniki typu ściennego są jednym z najlepszym rozwiązań, jeśli chodzi o doprowadzenie do budynku odpowiedniej ilości powietrza. Ich zaletą jest niewielki rozmiar oraz nieskomplikowana budowa, dzięki czemu bez większego trudu czy nakładu pracy mogą być z łatwością zainstalowane w ścianie budynku.

Na rynku można spotkać wiele różnych rodzajów nawiewników – stąd warto zapoznać się z ich podstawowymi rodzajami, aby móc wybrać najlepszy dla siebie sposób dopływu odpowiedniej ilości powietrza do miejsca zamieszkania.

Rodzaje nawiewników

  • Nawiewniki o przepływie nieregulowanym
  • Nawiewniki o przepływie regulowanym

Jeśli mowa o nawiewnikach o przekroju stałym ich charakterystyczną cechą jest to, że cały czas doprowadzają do budynku taką samą ilość powietrza – zależną wyłącznie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Natomiast, jeśli chodzi o nawiewniki o przepływie regulowanym można je podzielić na następujące podtypy:

  • Nawiewniki regulowane ręcznie (samodzielna obsługa)
  • Nawiewniki ciśnieniowe (samoczynne działanie)
  • Nawiewniki termostatyczne (samoczynne działanie pod wpływem zmiany temperatury zewnętrznej)
  • Nawiewniki higrosterowane (automatyczne działanie będące w zależności od wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia)

Optymalna ilość nawiewników

Aby uzyskać odpowiedni poziom doprowadzanego powietrza w budynku, kluczowe okazuje się to, by wiedzieć ile takich nawiewników należy w nim zainstalować. Tutaj warto sięgnąć do przepisów, które jasno i wyraźnie mówią o intensywności wentylacji w budynkach mieszkalnych. Z tych przepisów można dowiedzieć się więcej na temat tego:

  • że ilość powietrza doprowadzanego do mieszkania lub domu musi być taka sama jak ilość powietrza usuwanego
  • jaka powinna być intensywność wentylacji w budynkach mieszkalnych

Najważniejszą więc zasadą jest zachowanie wyrównania bilansu między powietrzem nawiewanym i wywiewanym i na kanwie tego konieczne jest zaplanowanie odpowiedniego sposobu dostarczania powietrza – między innymi właśnie przez omawiane tutaj nawiewniki ścienne. Stosowanie się do zasad prawidłowej wentylacji jest absolutną koniecznością i podstawą do tego, by powietrze zewnętrzne było odpowiednio dopasowane do wszystkich pokoi i ich charakteru. Oszacowanie odpowiedniej ilości nawiewników dlatego powinno zacząć się od obliczenia wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego dla całego domu, a później konieczne jest wstępne określenie liczby nawiewników ściennych właśnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here