Napowietrzanie trawnika aeratorem – najważniejsze informacje

Trawniki są jedną z najbardziej wielofunkcyjnych części naszego krajobrazu. Nie tylko lubimy je ze względu na ich walory estetyczne, ale również używamy ich jako prowizorycznych patio, ścieżek i placów zabaw dla naszych dzieci. Minusem jest to, że trawniki mogą zostać naruszone z powodu całego tego ruchu pieszego, co prowadzi do źle wyglądającego trawnika. Poznaj tajniki napowietrzania, jakie niesie aerator do trawy, aby cieszyć się tymi korzyściami!

Dlaczego napowietrzanie jest konieczne?

Faktem jest, że stopy i łapy zużywają murawę w inny sposób. Gdy ludzie chodzą i biegają, ich ciężar toczy się od pięty do palców, powodując problemy z zagęszczaniem. Z drugiej strony łapy psa, w rzeczywistości kopią ziemię korzystając z przednich pazurów, powodując więcej dziur. Aby nie było za łatwo – warto dodać, iż psy mają tendencję do chodzenia i korzystania z tych samych ścieżek bezustannie. Zagęszczenie gleby spowodowane ruchem pieszym spowalnia przenikanie wody i może zmniejszyć wzrost korzeni.

Napowietrzanie – w tym procesie wykorzystuje się maszynę z wibrującymi ząbkami, które wnikają w glebę. Co więcej, wibrują z taką prędkością, że skutecznie rozbijają zagęszczenie. Napowietrzanie jest najbardziej skuteczne, gdy jest sucho. Jeśli gleba jest wilgotna, zastosuj innego rodzaju sposób napowietrzania, bardziej dopasowany do bieżących okoliczności.

Napowietrzanie trawnika – co robić, a czego nie?

Napowietrzaj jesienią! Chociaż możesz napowietrzać o każdej porze wiosny do jesieni, napowietrzanie jesienią działa dobrze, ponieważ możesz zastosować nawóz o dużej zawartości fosforu i wesprze to wzrost korzeni. Jesień to także świetny czas na użyźnianie, co jest pomocne po napowietrzeniu.

Wykonaj co najmniej dwa przejścia z aeratorem. W obszarach, gdzie murawa jest słaba i zwarta, możemy wykonać więcej niż dwa przejścia, a jeśli nie jesteś do końca pewny, jak to zrobić – najlepiej zatrudnij renomowaną firmę. Chociaż wiele firm nocnych oferuje usługi sezonowego napowietrzania, jeśli cena jest niższa niż w przypadku zwykłej usługi pielęgnacji trawnika, należy być podejrzliwym. Wiele firm oferuje niesamowitą cenę, ale robi tylko jedno przejście wykorzystując aerator do trawy, więc naprawdę nie wykonują tak dokładnej pracy, jakiej potrzebuje Twój trawnik.

Mogą również nie oferować usług, takich jak:

  • nawożenie
  • podsiewanie po zakończeniu napowietrzania

Koszt napowietrzenia

Większość firm zajmujących się projektowaniem krajobrazu pobiera podobną cenę za metr kwadratowy w celu napowietrzenia, chociaż może być minimalna opłata za małe przestrzenie. Cena ta obejmuje napowietrzanie, siew i nawożenie.

Zawsze najlepiej rozeznać się w kilku miejscach, porównać stawki i ostatecznie podjąć decyzję, w której firmie i w jakiej cenie najbardziej będzie się opłacało zrobić zamówienie na napowietrzenie trawnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here