Na co zwrócić uwagę przy wyborze pościeli? – poradnik

Decydując się na zakup nowej pościeli musimy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale również jej rozmiar. Właśnie dlatego dla wielu z nas jest to zakup dosyć problematyczny. Dobranie odpowiednich wymiarów jest jednak prostsze niż myślisz. Dzięki temu już nigdy nie będziesz martwić się, że kołdra jest zbyt obszerna albo z drugiej strony – za krótka.

Idąc do sklepu z pościelą warto wcześniej sprawdzić kilka wymiarów, które uczynią  zakupy szybkimi i naprawdę przyjemnymi. Zmierz swój materac, łóżko i odpowiedz sobie na pytanie, w jakiej pościeli śpi Ci się najwygodniej. Co to oznacza? Odpowiedź na każde pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Rozmiar materaca i łóżka

Pościel powinna być zawsze dopasowana do wymiarów materaca. Najlepiej, by kołdra zakrywała materac na całej jego szerokości. Może nawet nieco opadać na jego boki. Ważne, żeby jednak nie dotykał ziemi (ze względów higienicznych). Dzięki temu po posłaniu łóżko będzie wyglądało estetycznie, a żadne elementy materaca nie będą widoczne.

Wymiary łóżka mają również duże znaczenie przy wyborze konkretnego rozmiaru kołdry i poduszek. Inny zestaw będzie Ci potrzeby do łóżka pojedynczego, a inny do małżeńskiego. W pierwszym przypadku wystarczy zestaw z jedną poduszką i kołdrą o wymiarach 140×200 cm. W drugim natomiast można zdecydować się na dwie poduszki i jedną dużą kołdrę. Optymalny rozmiar dla par to 160×200, 180×200, 200×200 cm, a nawet 200×220 cm. Natomiast w przypadku poduszek najchętniej decydujemy się na takie o wymiarach 50×60 lub 70×80. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak duże jest łóżko.

Komfort podczas snu

Komfort podczas snu

Nic jednak nie jest tak ważne, jak wygoda podczas snu. Jeśli śpisz ze swoim partnerem, ale uwielbiasz otulić się w kołdrę podczas snu, wybierzcie dwie o mniejszych rozmiarach, np. 140×200 cm. Istnieją również osoby, które nie przepadają za obszernymi, ciężkimi i ciepłymi kołdrami, za to wolą delikatne okrycia. W tym przypadku warto rozejrzeć się za kołdrami na lato, które są znacznie lżejsze, a jednocześnie zapewniają optymalne ogrzanie podczas snu. W ofercie sklepów z pościelą znajdą się również kołdry i poduszki przeznaczone specjalnie dla alergików, dlatego jeśli masz jakiekolwiek uczulenie, wybierz taki rodzaj pościeli, który zapewni Ci spokojny i efektywny sen.

Aranżacja łóżka też ma znaczenie

Pięknie zasłane łóżko to wizytówka każdej sypialni. Do takiego miejsca wraca się z przyjemnością i wypoczywa się w nim efektywnie. Jak pościelić łóżko, by wyglądało schludnie i efektownie? Na pewno najważniejszy jest dobór pościeli pasującej do wnętrza. Jeśli Twoja sypialnia jest urządzona w stylu minimalistyczny, pościel nie powinna się wybijać na tle pomieszczenia. Jeśli jednak dominuje w niej np. brąz, pościel w odcieniach bieli, beżu, czy brązu będzie idealna. By całość prezentowała się jeszcze lepiej, na łóżko warto położyć narzutę, którą zazwyczaj układa się zaraz za poduszkami. Niektórzy na koniec dokładają w rogach łóżka dodatkowy pled lub koc, którym można okryć się w ciągu dnia. Całość warto dopełnić kilkoma ozdobnymi poduszkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here