Która z listew przypodłogowych będzie najlepsza?

Listwy przypodłogowe to właściwie niewielki element, jaki wykorzystujemy do wykończenia domu. Nie da się jednak ukryć, że jego wybór może mieć fundamentalne znaczenie. Podczas gdy szczególną uwagę poświęcamy wyborowi materiału, jaki posłuży nam na posadzkę, nie możemy zapominać, że później całość wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, tak byśmy rzeczywiście mogli się cieszyć funkcjonalną, a do tego ładną podłogą. Wśród listew mamy szeroki wybór, ponieważ na rynku istnieje wiele rodzajów.

Jakie zadanie pełną listwy przypodłogowe?

Kupując listwy przypodłogowe, zwracamy uwagę nie tylko na ich materiał, ale także na kształt, wzór i kolor. Nic w tym dziwnego – chcemy, by prezentowały się estetycznie bądź nie przyciągały wzroku, muszą też koniecznie pasować do ścian i samej podłogi. Wystarczy sobie wyobrazić, jak topornie wyglądałaby posadzka, nawet ta wykonana z najwyższej jakości produktów, gdybyśmy nie położyli listew na jej łączeniu ze ścianami. Ten drobny element sprawia, że całość wydaje się dobrze przemyślana, a przede wszystkim schludna. Żaden projekt domu i mieszkania nie może się bez tego obejść, mimo że to jedynie detal na tle innych wymaganych prac podczas remontu.

Więcej informacji na temat wykończeń https://adoo.pl/aranzacja-wnetrz/wykonczenia-i-remonty/

Istotniejsza jednak jest funkcjonalność listew przypodłogowych. Ich zadaniem jest w końcu maskowanie szczelin dylatacyjnych, które są niezbędne, a jednocześnie nie powinny być widoczne. Poza tym, po ich zamontowaniu, ściana i sama posadzka nie są tak narażone czy to na uszkodzenia, czy to na zabrudzenia, których trudno byłoby się później pozbyć.

Listwy przypodłogowe – jakie wybrać?

Pomijając kształt, wybierając listwy musimy przede wszystkim zdecydować się na materiał, z jakiego zostały wykonane. W związku z tym możemy wybrać m.in.:

  • listwy drewniane – szczególnie polecane w przypadkach, kiedy również i podłoga została wykonana z drewna. Dzięki temu osiągniemy jednolity, naturalny efekt. Listwy drewniane dość łatwo zamontować, jednak pamiętajmy, by wybierać odpowiednio solidne drewno, w przeciwnym wypadku te elementy mogą się uszkodzić;
  • listwy z PVC – to zdecydowanie jedno z najtańszych rozwiązań. PVC może imitować inne materiały, takie listwy są zatem dostępne w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu łatwo możemy je dopasować do wystroju wnętrza. Niestety na dłuższą metę PCV może nie spełniać swoich funkcji; nawet jeśli zaoszczędzimy nieco pieniędzy, później może się okazać, że listwy pękają bądź schodzi z nich okleina, a to będzie wymagało wymiany;
  • listwy metalowe – wykonane ze stali lub aluminium, które znajdziemy tutaj: https://pawotex.com/katalog/. Są nieco droższe, choć jednocześnie warte swojej ceny. Listwy metalowe okazują się bardzo wytrzymałe i trwałe, po odpowiednim zamontowaniu dobrze przylegają do wybranej powierzchni. Ze względu na odporność na korozję, sprawdzą się znakomicie również w łazienkach, gdzie panuje duża wilgotność;
  • cokoły ceramiczne – nietrudno się domyślić, że ten materiał najlepiej wypadnie w pomieszczeniach, gdzie na podłodze znalazły się płytki. Będzie to zatem doskonałe rozwiązanie dla każdej łazienki czy kuchni. Zamiast zatem dokupować listwy, możemy po prostu wykonać cokoły z materiału, którego użyliśmy na wykończenie posadzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here