Klasy zabezpieczeń okuć okiennych

Złodzieje najczęściej włamują się do mieszkań przez okna parterowe. Jednak nie robią tego wybijając szybę, a wyważając okno. Nie powoduje to hałasu, który mógłby na nich zwrócić uwagę. Niestety nie ma okien, których nie da się wyważyć, ale są zabezpieczenia, które znacznie wydłużają czas tej operacji. To często zniechęca włamywaczy, gdyż to właśnie na czasie im najbardziej zależy.

Zastosowanie specjalnych okuć antywłamaniowych pozwala na uchronienie lub podjęcie reakcji w momencie próby wtargnięcia do mieszkania przez okno. Decydując się na zakup okna warto zatem sprawdzić jaką klasę posiadają dane okucia okienne.

Co oznacza klasa WK 3?

Jest to najwyższa klasa zabezpieczeń stosowanych w oknach. Zakłada ona, że nie da się sforsować okucia okiennego przez co najmniej 5 minut, przy użyciu łomu i siły. Aby jednak osiągnąć taki wynik, niezbędne jest stosowanie najlepszych dostępnych na rynku rygli.

Ponadto muszą być one rozmieszczone bardzo gęsto. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie rygli odpowiednio:

  • w mniejszych oknach – po dwa na bokach i dwa w każdym narożniku
  • w większych – po cztery w narożnikach i po dwa na bokach

Podsumowując, klasa WK 3 wymaga zastosowania 12-16 bezpiecznych punktów. Mechanizmy montowane w tego typu okuciach są zazwyczaj bardzo skomplikowane, przez co o wiele trudniej je sforsować.

Klasa WK 2 – co to jest?

Okno, które ma spełniać wymagania klasy drugiej powinno posiadać od siedmiu do nawet jedenastu okuć. Najczęściej stosowane są w nich zaczepy grzybkowe i bolcowe. Większość obecnie produkowanych okuć posiada skomplikowaną konstrukcję, która oprócz otwarcia i zamknięcia okna, umożliwia także jego rozszczelnienie.

Dzięki takiemu mechanizmowi okno, mimo że jest z pozoru otwarte, nadal pozostaje bardzo trudne do sforsowania. Wymogiem jest, aby okucia wzmacniały narożniki w dwóch punktach oraz po jednym na środku profilu.

WK 1 – najniższa klasa zabezpieczeń

Klasa WK 1 to podstawowa ochrona w postaci okuć grzybkowych. Wymogiem jest, aby znajdowały się one przynajmniej w dolnym i górnym rogu okna od strony klamki. Dodatkowo powinny być także w środkowym dolnym profilu oraz w dolnym zawiasie.

Ponadto okna z okuciami klasy WK 1 posiadają zabezpieczenie w postaci klamki z kluczem. Jest to szczególnie istotny element, gdyż to właś nie od jej strony najczęściej są wyważane okna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here