Klamki do drzwi

Klamki to kluczowy element w wyposażeniu każdych drzwi. Choć najczęściej myślimy o nich pod kątem ich praktycznych funkcji, to jednak klamki pełnią również funkcje estetyczne. Mogą dopełniać wyglądu drzwi, a tym samym – stanowić element aranżacji danego pomieszczenia. Jeśli przygotowujesz się do zakupu klamek do drzwi – poniżej podpowiadamy na jakie cechy dostępnych produktów warto zwrócić uwagę oraz po które warto sięgnąć.

Klamki klamkom nierówne – czyli jaki materiał polecamy?

Klamki mogą być zrobione z rozmaitych materiałów. Najczęściej stosowane są oczywiście klamki wykonane z różnych typów metali, rzadziej – tworzyw sztucznych. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia oraz nagłe szarpnięcia. Klamki plastikowe są mniej trwałe, jednak tańsze. Oczywiście – doradzamy zakup klamek metalowych, niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane drzwi.

Klamki metalowe mogą być połyskliwe lub matowe. Wybór pomiędzy nimi to kwestia walorów estetycznych oraz naszych indywidualnych preferencji. Fanom połyskliwych powierzchni polecamy przede wszystkim klamki mosiężne, chromowane oraz pokryte szczotkowanym aluminium. Prezentują niezwykle przyjemne dla oczu barwy oraz świetnie pasują zarówno do drzwi wewnętrznych jak i zewnętrznych. Wśród klamek matowych największą popularnością cieszą się czarne – pasują do pomieszczeń urządzonych na elegancko oraz w stylu nowoczesnym.

Budowa klamek – najpopularniejsze wzory

Jeśli poszukujesz estetycznej klamki do drzwi, nie mniej istotna w czasie wyboru będzie budowa dostępnych produktów. Na nią składa się kilka elementów – wśród których najważniejsza jest tarcza oraz uchwyt. Zacznijmy od tej pierwszej.

Tarcze mogą mieć różny kształt – kwadratu, rozety, okręgu, podłużny lub jeszcze inny. Najczęściej, są dość cienkie i równo przylegają do powierzchni drzwi. W ostatnim czasie na popularności zyskują tarcze kwadratowe oraz prostokątne, które świetnie się sprawdzają w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym oraz industrialnym. Ich geometryczny kształt wprowadza poczucie porządku i ładu.

Uchwyt ma najczęściej kształt rączki przeznaczonej do zaciskania. Znajdziemy również uchwyty w formie gałki, które są nie mniej komfortowe. Doradzamy jednak by przede wszystkim wybierać te klamki, których uchwyty mają młotkowaną powierzchnię. Jest ona antypoślizgowa oraz wywołuje przyjemne odczucia w kontakcie z dłonią. Dotykanie takiej klamki jest przyjemne samo w sobie. Dobrym pomysłem są również klamki pokryte wzorem krzyżowym.

Jak dobrać klamkę do drzwi? Aspekty estetyczne

Łączenie klamek z drzwiami jest dość swobodne. Należy co prawda upewnić się, czy klamka nadaje się do drzwi zewnętrznych, wewnętrznych czy też ma zastosowanie uniwersalne. Pod kątem właściwości estetycznych – ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia.

Poszukując klamki estetycznej polecamy przede wszystkim dobierać ją do koloru drzwi lub obecnych na drzwiach zdobień. Klamki metalowe świetnie sprawdzą się w drzwiach drewnianych, w których elementy wykończenia są wykonane z metalu. Pod kątem koloru – warto unikać mocnych kontrastów, zdać się natomiast na kolorystyczną harmonię. Klamki chromowane i niklowane dobrze komponuje się z barwami klasycznymi – np. wszelkimi odcieniami brązu. Mosiądz natomiast najlepiej wypada z jasnymi odcieniami brązu oraz szarym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here