Choć zdarza się że w październiku jeszcze kwitną niektóre rodzaje roślin, coraz niższa temperatura i coraz częstsze deszcze przypominają o tym, że nieubłaganie zbliża się zima. To najwyższy czas na wykonanie jesiennych prac w ogrodzie. Jak przygotować ogród do zimowego spoczynku? W jaki sposób zabezpieczyć rośliny przed nadchodzącymi mrozami? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Jesienne porządki – obowiązkowe czynności

Żeby ogród bez problemu przetrwał zimę i można było cieszyć się jego pięknym wyglądem na wiosnę, należy go uporządkować oraz wykonać kilka czynności, które zapewnią roślinom należytą ochronę. Co należy do obligatoryjnych działań, jakie trzeba przeprowadzić w ogrodzie?

  • Usunięcie liści z trawnika

Jesienne prace w ogrodzie dobrze jest rozpocząć od usunięcia liści z trawnika. Najwygodniej do tego celu użyć specjalnego odkurzacza ogrodowego, wyposażonego w funkcję dmuchawy, który jest dostępny w tym sklepie: https://www.leroymerlin.pl/ogrod,a11.html. Można to wykonać na dwa sposoby: wystarczy za pomocą dmuchawy umieścić liście w jednym miejscu, a potem sprzątnąć lub od razu zebrać je do dołączonego do odkurzacza worka. Zebrane w ten sposób liście można wykorzystać. Jeśli odkurzacz jest wyposażony w funkcję rozdrabniania, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać z nich naturalny kompost, który posłuży do użyźnienia gleby.

  • Skoszenie trawy

Jesienią trawa rośnie znacznie wolniej niż latem. W październiku trawę wystarczy skosić dwukrotnie – drugi raz powinien się odbyć pod koniec miesiąca. Należy pamiętać o tym, by nie przycinać zbytnio trawy – gdy będzie za niska, może przemarznąć. Optymalna wysokość, jaką powinna uzyskać to 4 cm.  Zatem noże kosiarki trzeba podnieść do wysokości 1-1,5 cm.

  • Przycięcie gałęzi

Wczesną jesienią dobrze jest wykonać gruntowny przegląd gałęzi. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy na drzewach i krzewach są jeszcze liście, to pozwoli uniknąć wycięcia zdrowych gałęzi. Jeśli zaś przez pomyłkę zdrowa gałąź zostanie ścięta, miejsca cięcia dobrze jest posmarować maścią ogrodniczą, która przyspieszy gojenie ran. Ścięte gałęzie można rozdrobnić, zmieszać z liśmi i przerobić na kompost.

Jesienne prace w ogrodzie – pielęgnacja drzew i krzewów

Jesień w ogrodzie to czas, w którym trzeba wykonać wiele prac związanych z sadzeniem roślin, a także odpowiednim zabezpieczeniem upraw przed nadchodzącym mrozem. Czym warto się zająć?

  • Sadzenie

Październik to optymalny miesiąc na sadzenie drzew i krzewów liściastych, zarówno owocowych, jak i ozdobnych. W miejscu, gdzie ma być posadzona roślina, należy wykopać dołek i wsypać do niego niewielką ilość kompostu lub ziemi ogrodniczej, a dopiero później umieścić tam korzeń rośliny. Po ukończeniu pracy, sadzonki trzeba starannie podlać.

  • Nawożenie

Jesienią dobrze jest zabrać się za nawożenie roślin. Można do tego celu użyć kompostu lub nawozów fosforowych i potasowych. Należy unikać nawozów azotowych, które wydłużają okres wegetacji drzew i krzewów, co nie jest wskazane jesienią, ponieważ pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną podczas pierwszych przymrozków. Nawozy dobrze jest rozkładać wokół roślin koliście i płytko wymieszać je z ziemią.

  • Zabezpieczenie

Jesienne prace w ogrodzie obejmują również zabezpieczenie roślin przed nadchodzącą zimą. Szczególnie ważne jest zadbanie o odmiany pochodzące z ciepłych krajów. Można je zabezpieczyć poprzez kopczykowanie, które polega na obsypaniu nasady pędów ziemią lub korą do 20-40 cm wysokości. Jeśli mimo tego, pędy i tak przemarzną, roślina będzie w stanie odbić ze swoich dolnych części, przykrytych wcześniej kopczykiem. W ten sposób można zabezpieczyć róże, powojniki, budleje czy ketmie syryjskie.

Jesień w ogrodzie – rośliny jednoroczne i cebulowe, byliny

W październiku zaleca się siać rośliny jednoroczne. Dzięki temu, w kolejnym sezonie, zakwitną wcześniej. Do wspomnianej grupy należą: czarnuszka, chabry, dimorfoteki, kochie, kosmosy, maki, nagietki, ostróżki oraz wiele innych gatunków. Po posadzeniu, jeszcze przed zimą, pojawią się siewki, które należy okryć igliwiem, by ochronić je przed przemarznięciem. Jesienią warto również posadzić byliny, do których należą m.in. konwalie. Tego rodzaju kwiaty najlepiej poradzą sobie w miejscu półcienistym lub zacienionym drzewami. Konwalie należy sadzić 2 cm pod ziemią, w odległości 3-4 cm od siebie.

Jesień to najlepszy czas na posadzenie kwiatów cebulowych: szafirków, przebiśniegów, lilii, krokusów czy kosaćców cebulowych. Po nadejściu pierwszych przymrozków, miejsca, w których rośliny zostały posadzone, należy przykryć kilkucentymetrową warstwą kory lub torfu. Jednak nie wszystkie rośliny cebulowe zimują w gruncie, niektóre należy wykopać, np. acidantery, galtonie i eukomisy.

Pierwsze przymrozki to czas, w którym należy wykopać begonie bulwiaste, dalie i pacioreczniki. Ich pędy trzeba przyciąć do wysokości 10-15 cm. Dalie, dobrze jest ułożyć przyciętymi pędami w dół, w taki sposób, by wypłynął z nich sok. Kiedy przeschną, należy umieścić je w skrzynkach i przysypać torfem lub korą. To samo trzeba zrobić z paciorecznikami i begonią. Wszystkie rośliny dobrze jest przechowywać w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach.

Jesienne porządki – rośliny balkonowe i oczko wodne

Rośliny umieszczone na tarasach i balkonach nie przetrwają w niskiej temperaturze, dlatego należy zabrać je do domu. Odmiany jednoroczne trzeba usunąć, a miejsce, w którym rosły dokładnie oczyścić i przygotować dla roślin na kolejny rok. W tym przypadku, jesienne porządki będą obejmowały pielenie gleby, usunięcie chwastów oraz spulchnienie podłoża. Bardzo ważne jest również nawożenie. Można je wykonać przy pomocy obornika lub nawozu mineralnego. Oba zdążą rozłożyć się do wiosny, a posadzone wtedy rośliny będą mogły skorzystać z pozostawionych przez nie w glebie składników mineralnych.

Obornik rozkłada się z różną szybkością. Wszystko zależy od wilgotności gleby oraz dostępu powietrza. Na cięższych glebach, obornik przekopuje się płytko, natomiast na lżejszych nieco głębiej. Po miesiącu, miejsca, w których położono obornik, trzeba przekopać ponownie, jednak tym razem, należy to zrobić głęboko. W przypadku nawozów mineralnych, specyfik należy rozprowadzić na glebie, którą później trzeba głęboko przekopać. Warto pamiętać również o tym, że jesienią można używać jedynie nawozów fosforowych i potasowych. Z azotowych lepiej zrezygnować, gdyż wydłużają okres wegetacji.

Jesienne porządki obejmują również staw i oczko wodne. Dno każdego, małego zbiornika wodnego, należy oczyścić z mułu. Przed nadejściem zimy, dobrze jest wymienić część wody w zbiorniku i rozciągnąć nad jego powierzchnią siatkę, której zadaniem będzie zatrzymywanie opadających liści z drzew. Rośliny, które nie są odporne na mróz, dobrze jest umieścić w koszach i opuścić na dno stawu. Jednak istnieją również gatunki, którym nie pomoże nawet tego rodzaju zabezpieczenie. Mowa o salwinii, hiacyncie wodnym czy piscji. Wspomniane odmiany należy wyłowić, umieścić w pojemniku z wodą i pozostawić w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 18 stopni Celsjusza.

Jesień to czas, w którym trzeba wykonać wiele prac w ogrodzie. Pierwsze przymrozki mogą pojawić się już we wrześniu, dlatego należy jak najszybciej uporać się z porządkami i zabezpieczeniem roślin przed zimą. Dzięki temu, na wiosnę można będzie ponownie cieszyć się z okazałych, pięknych roślin i zadbanego oczka wodnego. 

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here