Jaką lampę wybrać do salonu

Sposób aranżacji wnętrza zależy w dużej mierze od jego funkcji. Dotyczy to zarówno mebli, jak i oświetlenia. W przypadku salonu, który bardzo często jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, stosuje się zwykle kilka opraw oświetleniowych. Każda z nich ma przypisane różne zadania i odpowiada na różne potrzeby. Ograniczenie wystroju zaledwie do jednej, a nawet do dwóch opraw może wpłynąć negatywnie na funkcjonalność pomieszczenia i komfort użytkowników.

Wystrój salonu zależy przede wszystkim od stylistyki, na jaką zdecydował się projektant. W aranżacjach utrzymanych w stylu industrialnym powinny zagościć lampy surowe i minimalistyczne. We wnętrzach klasycznych mogą pojawić się oprawy o ciekawych dekoracyjnych motywach. A w pomieszczeniach w stylu glamour pełne blasku oświetlenie, które trudno byłoby łączyć z jakimkolwiek innym stylem.

Abstrahując jednak od stylistyki oświetlania, warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. Bo spełnienie oczekiwań domowników pod względem wygody użytkowania wielofunkcyjnego wnętrza wymaga zastosowania w aranżacji zarówno oświetlenia ogólnego, które rozjaśni całą przestrzeń, jak i funkcyjnego, które będzie pełnić określone zadanie oraz uzupełniającego, czyli doświetlającego miejsca, do których nie dociera światło ogólne.

Oświetlenie ogólne

Najważniejszą oprawą w każdym wnętrzu jest ta, która wypełnia je światłem rozproszonym i umożliwia wygodne i bezpieczne przemieszczanie się po nim. W zależności od stylistyki wnętrza i wyboru użytkownika może to być żyrandol, lampa wisząca, duży, sufitowy plafon, albo cały system świetlny stworzony przy pomocy wielu lamp wpustowych mocowanych w podwieszanym suficie lub montowanych na szynoprzewodach reflektorach. Wiele opraw, które mogą stanowić oświetlenie ogólne, można znaleźć na stronie https://lampy.it. Dostępny tam szeroki asortyment może być źródłem inspiracji dla osób niezdecydowanych, które mają problem z dopasowaniem oświetlenia do konkretnego wnętrza.

Oświetlenie funkcyjne

Oświetlenie funkcyjne to pojęcie bardzo ogólne, które może odnosić się do różnych typów opraw, bo i funkcje pełnione przez salon mogą być bardzo różnorodne. Dla przykładu w salonie może zostać zaaranżowana niewielka przestrzeń do pracy biurowej albo kącik czytelnika. W takim przypadku praktycznym rozwiązaniem będzie ustawienie w pobliżu stojącej lampy podłogowej albo lampki na biurku, która będzie emitować snop światła w określonym kierunku. Oświetleniem funkcyjnym będzie też lampa wisząca zawieszona nad stołem przeznaczonym do spożywania posiłków albo umieszczona nad zaaranżowaną efektownie przestrzenią wypoczynkową. W ten sposób można by długo wymieniać, bo ilość różnych rozwiązań uzależniona jest od ilości funkcji pełnionych przez konkretne wnętrze.

Oświetlenie uzupełniające i dekoracyjne

Oświetlenie uzupełniające pojawia się wszędzie tam, gdzie oprawa główna nie spełnia dobrze swojego zadania. Przyczyną może być nietypowy kształt pomieszczenia, który nie pozwala na oświetlenie całego wnętrza jedną oprawą. Natomiast oświetlenie dekoracyjne, choć nie spełnia żadnej roli praktycznej, ma ogromne znaczenie dla estetyki aranżacji. W roli lamp dekoracyjnych mogą występować różne typy opraw od kinkietów, poprzez lampy wiszące do plafonów.

Zatem tytuł artykułu nie powinien brzmieć – jaką lampę, a raczej jakie lampy wybrać do salonu. Rzadko bowiem kończy się na jednej oprawie. Tych natomiast jest tak dużo, że z łatwością dostosujemy je do konkretnych potrzeb. Przy wyborze należy zwracać uwagę na funkcję, jaką mają pełnić oraz stylistykę wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here