Kołdra to bardzo istotny element, który pozwala nam komfortowo spać. W zależności od pory roku, powinna zapewniać przewiew i stwarzać poczucie świeżości lub powinna trzymać ciepło i izolować nas przed przemarznięciem. Do tego, powinna być odpowiednio komfortowa i wygodna, tak, by nie przeszkadzała nam podczas snu. Zbliżają się chłodniejsze okresy, sprawdźmy, jaka kołdra będzie najlepsza na okres jesienno zimowy? Prezentujemy katalog produktów https://www.dlaspania.pl/koldry-i-poduszki

Jakie parametry brać pod uwagę?

Odpowiedni dobór kołdry na zimę powinien uwzględniać kilka ważnych czynników. Najważniejszym aspektem jest określenie własnego progu odporności na zimno i zapotrzebowania na stopień izolacji cieplnej. W zależności od tego, jak reagujemy na spadającą temperaturę, powinniśmy dobrać niektóre aspekty kołder. Jakie to aspekty? Pierwszym czynnikiem, jaki powinniśmy określić podłóg własnych oczekiwań to rodzaj kołdry, a dokładnie ilość warstw, jakie ją tworzą. Następnie należy uwzględnić rodzaj wypełnienia.

Rodzaje kołder – wybór spośród dwóch

Jeżeli stajemy przed dylematem wyboru rodzaju kołdry, czyli ilości warstw z jakich się składa, należy najpierw określić swoje zapotrzebowanie na ciepło. Jeżeli jesteśmy zmarźluchami, szybko tracimy ciepło i czujemy się swobodnie jedynie wtedy, kiedy mamy naprawdę dobrą izolację, będziemy potrzebowali kołdry wzmocnionej. Jest to tzw. kołdra duo, czyli produkt, który składa się z dwóch warstw. Są one obszyte wspólną lamówką, co sprawia, że stanowią jeden, wyjątkowo ciepły i spójny produkt. Kołdry takie polecane są zdecydowanie, jedynie tym, którzy naprawdę szybko marzną, gdyż charakteryzuje je bardzo solidny stopień termoizolacji. Jeżeli nie mamy aż takiego wielkiego zapotrzebowania na ciepło, nie marzniemy zbyt łatwo, to kołdra duo będzie dla nas męczarnią, która nie pozwoli zasnąć z przegrzania. W takiej sytuacji, zdecydowanie wybieramy kołdrę pojedynczą.

Wypełnienie ma największe znaczenie

Kiedy już określimy rodzaj kołdry, czy potrzebujemy pojedynczą czy może bardziej ciepłą kołdrę duo, musimy zdecydować się na materiał, jakim będzie ona wypełniona. Wybór jest całkiem duży, poniżej zaprezentujemy kilka najbardziej popularnych rodzajów wypełnień kołder na zimę i omówimy ich najważniejsze cechy:

Puch

Kołdry wypełnione puchem uważa się, za jedne z najlepszych, które idealnie nadają się na zimę, ale sprawdzą się również i latem. Wpływa na to fakt, że puch (opierzenie piskląt) idealnie grzeje, ma bardzo dobry stopień termoizolacji, a jednocześnie jest bardzo przewiewny i dobrze odprowadza wilgoć i pot. Dodatkowo, kołdry puchowe są lekkie, dzięki czemu nie zaburzają komfortu podczas snu, np. podczas przekręcania się z boku na bok. Proces ten jest utrudniony przy kołdrze ciężkiej.

Pierze

Pierze jest o wiele gorszym wypełnieniem, jak puch, ale za to kołdry z pierza są o wiele tańsze. Pierze to pióra ptasie wymieszane z puchem. Tego typu wypełnienie jest po pierwsze, o wiele słabsze jeśli chodzi o termoizolację, czyli jest to kołdra zimniejsza od puchowej, a po drugie, jest to kołdra o wiele cięższa. Jedynym zatem faktem, jaki przemawia za wyborem tych produktów jest cena.

Wełna

Kołdry wełniane stanowią idealny wybór produktu na zimę. Wełna jest bowiem materiałem bardzo ciepłym, który zapewnia o wiele lepszą termoizolację, jak puch. Jest to kołdra lekka, która nie zaburza komfortu podczas snu. Jej włosy są sprężyste, co sprawia, że podobnie jak kołdry z puchu, latem ich warstwa termoizolacyjna jest mniejsza, ponieważ włoski się rozprężają. Nada się ona także jako okrycie letnie. Zdecydowanie jest to dobry wybór jeżeli potrzebujemy bardzo ciepłej kołdry.

Jedwab

To dobry materiał na kołdrę zimową, jeżeli dysponujemy dobrze ogrzewanym pomieszczeniem. Jedwab ma całkiem niezłe właściwości termoizolacyjne, ale zdecydowanie mniejsze, jak puch czy wełna. Dla osób szybko marznących nie będzie to zatem najlepszy wybór, jeżeli pomieszczenie, w którym śpią nie jest dostatecznie dogrzane. Dużym atutem jedwabiu jest jego delikatność i lekkość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here